Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(1) -"Gerçi ben hep…

  • Yazı boyutu
Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(1)
  -"Gerçi ben hep…

Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:(1) -"Gerçi ben hep gazcıyım, hiç frenden yana değilim. Gerektiği zaman sadece frene basılmasına inanıyorum" -"Türkiye ekonomisinin gelişmesi, istihdamımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi için sürekli ekonomimizin gaza basması gerekir. Biz gaza basarken Allah'a şükür gaza basacak bir otomobile sahibiz" -"TC devleti 300 beygir ve 300 kilometre hız yapabilecek bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Niye biz gaza basmayalım-" -"İhracatımızın büyük bir kısmını yaptığımız gerek Avrupa gerek Ortadoğu pazarlarında bir daralma var. Mevcut pazarlara bağlı kalsaydık ben şuan şuan ihracatımızın neden aşağılara indiğini terleyerek anlatıyor olurdum"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kendisinin hep gazcı olduğunu hiç frenden yana olmadığını belirterek, "Gerektiği zaman sadece frene basılmasına inanıyorum. Türkiye ekonomisinin gelişmesi, büyümesi, esnafın tüccarın ve istihdamımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi için sürekli ekonomimizin gaza basması gerekir. Biz gaza basarken Allah'a şükür gaza basacak bir otomobile sahibiz" dedi.
     Çağlayan, Hilton Convention Center'de gerçekleştirilen "Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı"ndaki konuşmasına son zamanlarda cereyan eden terör olaylarında hayatlarını kaybeden şehitleri anarak, ve gazilere acil şifalar dileyerek başladı.
     Ülke olarak çok fazla üzerine düşülmeyen fakat ekonomimiz açısından son derece büyük öneme ve potansiyele sahip olan ihracata dönük hizmet sektörleriyle ilgili bir toplantıda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Bir ülke geliştikçe zenginleştikçe, GSYİH'sı içinde özellikle tarımın ve kısmen sanayinin payında gerileme olurken, hizmet sektörlerinin payında artış yaşanır. Bugün gelişmiş ve pek çok gelişmekte olan ülkede GSYİH içindeki büyük pasta hizmetler sektörününe aittir. 2012'nin en değerli şirketleri arasında hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirket önemli bir yer tutuyor. Hizmet sektörlerimiz iç pazardaki canlılık ve talep değişiklikleri ile gelişiyor. Allah bize başka topraklara vermediği güzellikler, nimetler vermiş. Bu da özellikle turizm alanında bize büyük fırsatlar sunuyor."
     Çağlayan, Türkiye'nin hizmet ihracatı konusunda sağlık turizmi, bilişim, film ve eğitim sektörlerinin ekonominin son beş yılda en hızlı büyüyen sektörlerinden olduğunu belirterek, Türkiye'nin bu sektörlerde büyük potansiyeli olduğunu gösterdiğini söyledi.
     On yıl öncesine kadar bu sektörlerin uluslararası ticaretinin sadece tüketim kısmında yani ithalat kısmında Türkiye'nin olduğuna vurgu yapan Çağlayan, "2012 yılı itibarıyla söyleyebilirim ki; sağlık turizmi, bilişim ve film sektörlerinde önemli bir yerdeyiz. Sağlık turizmi, bilişim, eğitim ve film gibi sektörler ülkemizin uluslararası hizmet ticaretindeki yerini ve algısını değiştiriyor" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'nin geçen ağustos ayından bu ağustos ayına kadar geçen sürede gerçekleştirdiği ihracatın tam 146 milyar 269 milyon dolar olduğunu belirtti.
     Toplantılarda genellikle bir konuşma süresi belirlemeye ve kendisine bir fren yaptırmaya çalıştığını dile getiren Çağlayan, "Gerçi ben hep gazcıyım, hiç frenden yana değilim. Gerektiği zaman sadece frene basılmasına inanıyorum. Türkiye ekonomisinin gelişmesi, büyümesi, esnafın tüccarın ve istihdamımızın en iyi şekilde değerlendirilmesi için sürekli ekonomimizin gaza basması gerekir. Biz gaza basarken Allah'a şükür gaza basacak bir otomobile sahibiz. TC devletinin 300 beygir ve 300 kilometre hız yapabilecek bir ülke olduğunu düşünüyoruz. Niye biz gaza basmayalım-"
    
     -"2012 hedeflerini her türlü zorluğa rağmen gerçekleştireceğiz"-
    
     Çağlayan, 2012 yılını her türlü zorluğa rağmen koymuş oldukları hedefleri gerçekleştireceklerini belirterek, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında Avrupa geliyor. Ağustos ayında Avrupa'ya yaptığımızın ihracatını ihracatımız içindeki payı yüzde 33,6'ya düşmüştür. Bu çok önemli bir düşüştür. Geçen yıl ağustos ayında Avrupa'ya ihracatımızın, ihracat içindeki payı yüzde 43,8'dir. Geçen yılın başında yüzde 48'di. İhracatımızın büyük bir kısmını yaptığımız gerek Avrupa gerek Ortadoğu pazarlarında bir daralma var. İhracatımızın son 12 ayında 146,5 milyar dolar yaklaştığını söyleyebiliriz. Mevcut pazarlara bağlı kalsaydık ben şu an ihracatımızın neden aşağılara indiğini terleyerek sizlere anlatıyor olurdum. Öyle bir müteşebbise ve ihracatçıya sahibiz ki nereye gidiyorsak orada karşılığını alıyoruz."
     Bakan Çağlayan, Türkiye'nin Avrupa pazarlarında çok ciddi pay kaybettiğini bunun nedeninin Türkiye olmadığını vurgulayarak, "Avrupa'nın talep daralması bu sonucu doğurmuştur. Ekonominin küçülmesinin ortaya çıkarmış olduğu bir sonuçtur. Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yine pay kaybettik. İhracatımızın yüzde 75'ini yapmış olduğumuz ülkeler ekonomik küçülme yaşıyor. Nasıl yaptık peki biz bunu- Afrika'ya ihracatımız bu yıl, geçen yıla göre tam yüzde 54 arttı."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir