Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı -DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı: -"Bir…

  • Yazı boyutu
Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı
  -DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı:
  -"Bir…

Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı -DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı: -"Bir ülkeyi sanayi güçlü kılıyor ama hizmet ihracatı marka yapıyor" -"Kore Strateji ve Finans Bakanı 'Hizmet ihracatımız 100 milyar dolara yaklaştı. Sanayiye göre 4 katı fazla istihdam oluşturuyor. Yüksek teknoloji üretimi ile birlikte bir numaralı stratejik öncelik oldu' dedi"

Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, bir ülkeyi sanayinin güçlü kıldığını ama hizmet ihracatının marka yaptığını söyledi.
     Hilton Convention Center'de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın katılımıyla gerçekleştirilen "Döviz Kazandırıcı Hizmetler Sektör Toplantısı"nda konuşan Yırcalı, Türkiye'de 'hizmet ihracatı' konusunun gecikmiş bir konu olduğunu belirterek, geçen yıl Çin-in hizmet ihracatının büyüme hızının sanayisinin büyüme hızının beş katı olduğunu söyledi.
     Hizmet ihracatının Hindistan'ı bir dünya devi yaptığını kaydeden Yırcalı, Londra'da çalışanların yüzde 28'inin hizmet ihracatı sayesinde iş bulabildiklerini ifade etti.
     Geçen ay, uluslararası bir toplantıda misafiri olan Kore Strateji ve Finans Bakanı'nın "Hizmet ihracatımız 100 milyar dolara yaklaştı. Sanayiye göre 4 katı fazla istihdam oluşturuyor. Yüksek teknoloji üretimi ile birlikte bir numaralı stratejik öncelik oldu" dediğini aktaran Yırcalı, "İddiası olan ülkeler hedef olarak hangi konuları belirliyor- Bunların başında; Ar-Ge merkezi olmak, moda ve tasarım merkezi olmak, finans merkezi olmak, lojistik merkez olmak, turizm merkezi olmak, sağlık merkezi olmak ve eğitim merkezi olmak var. Tüm bu alanlar nedir- Bunlar 'hizmet ihracatı' alanlarıdır" şeklinde konuştu.
     Bir ülkeyi sanayinin güçlü kıldığını ama hizmet ihracatının marka yaptığını belirten Yırcalı, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "DEİK olarak 2012 yılında iki konuyu 'stratejik öncelik' olarak ilan ettik. Bunlardan birincisi, yüksek katma değerli hizmet ihracatıdır. İkincisi ise, yurt dışı yatırımlardır. İnanıyoruz ki, hizmet ihracatı Türkiye'yi 'marka ülke' yapar. Olimpiyatları hizmet sektörü ile düzenleyeceğiz. Sağlık merkezi olacağız, eğitim merkezi, turizm merkezi, finans merkezi olacağız. Türkiye'nin soft power'ı sinema televizyon yapımları ile güçleniyor. Ayrıca, ülkemizdeki yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinin önemini hepimiz biliyoruz. bu alanda dünya devi olmaya bir adım kaldı. O adımı teknik müşavirlik sektörünün desteği ile daha kolay atarız. Yani, sadece inşaatı yapmayacağız, planını da biz çizeceğiz. o zaman daha büyük iş alacağız, daha bütün iş yapacağız. Sayın Bakan (Çağlayan) işte bu konuyu da teşvik kapsamına aldı. Ayrıca, yazılım bilişim sektörü de teşvik kapsamına alındı."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir