Domotex Middle East Zemin Kaplama Fuarı açıldı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Fitch konusu…

  • Yazı boyutu
Domotex Middle East Zemin Kaplama Fuarı açıldı
  -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan:
  -"Fitch konusu…

Domotex Middle East Zemin Kaplama Fuarı açıldı -Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: -"Fitch konusu Türkiye'nin hakkının teslimidir. Bu not artırımını yaparak kendi itibar restorasyonunu gerçekleştirmiştir. Şimdi Moody's ve S&P de kendi itibarını kurtarma noktasında gerekeni yapacaklardır" -"Ekim ayı ihracatımız yaklaşık 13,2 milyar doların üzerinde olacaktır. Biz artık bu işi öğrendik"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Fitch'in not artırımının Türkiye'nin hakkının teslimi olduğunu belirterek, "Fitch, bu not artırımını yaparak kendi itibar restorasyonunu gerçekleştirmiştir. Şimdi Moody's ve S&P de kendi itibarını kurtarma noktasında gerekeni yapacaklardır" dedi.
     Bakan Çağlayan, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen "Domotex Middle East Zemin Kaplama Fuarı"nın açılışında yaptığı konuşmada, ekonomisi dünya krizine adeta meydan okuyarak büyüyen Türkiye'de bu fuarın yapılmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.
     Çağlayan, Türkiye'nin makine ve el halısı konusunda son derece önemli başarılar elde ettiğini vurgulayarak, "Türkiye, gerek el gerek makine halısında göstermiş olduğumuz başarıyı çim, seramik ve yer döşemesi konusunda da göstermeye çalışıyor. Seramik sektöründe son derece iddialı. Toplam seramik üretiminin yüzde 3,2'sini gerçekleştiren bir ülkeyiz. Seramik sektörünün tasarımda, dizaynda, kalitede her geçen gün kendini geliştirdiği görülüyor. Ahşap yer döşemede geçen yıl 200 milyon dolar üzerinde ihracat gerçekleştirdi" diye konuştu.
     İhracata farklı bir boyut katmak gerektiğine işaret eden Çağlayan, gerek üretim gerek ihracat yapısında olmazsa olmazın tasarım ve dizayndan geçtiğine dikkati çekti.
     Göreve geldiğinden buyana ihracatçı birlikleri tasarım konusunda hep desteklediğini anlatan Çağlayan, Türkiye'nin 2023'te 500 milyar dolar ihracat yapması için üretim ve ihracat anlayışını Ar-Ge'den teknolojiye, inovasyona varıncaya kadar değiştirmesi gerektiğini söyledi.
    
     -"İhracatımızın yarısını yaptığımız pazarlar dumura uğradı"-
    
     Çağlayan, halı sektöründe de aynı çalışmayı gördüklerini belirterek, "Bugün makine halı sektörünün ihracat ortalama kilogram fiyatı 3,7. Ancak makine halısında Türkiye dünyanın 3. büyük ihracatçısı olarak eğer Ar-Ge, tasarım ve markayı oluşturursa belki 1,4 milyar dolar değil, 3,4 milyar dolarlık rakamlarla karşımızda olurdu" değerlendirmesini yaptı.
     Çin'de bile makine halısının ihracat kilogram fiyatının 4 dolar 30 sent olduğuna dikkati çeken Çağlayan, ihracat kalitesinin artırılması zorunluluğuna değindi.
     Çağlayan, şunları kaydetti:
     "Fitch konusu Türkiye'nin hakkının teslimidir. Bu not artırımını yaparak kendi itibar restorasyonunu gerçekleştirmiştir. Şimdi Moody's ve S&P de kendi itibarını kurtarma noktasında gerekeni yapacaklardır. Türkiye son derece önemli gelişmeler kaydetti. İhracatımızın yarısını yapmış olduğumuz pazarlar dumura uğramış durumda.
     AB Komisyonu, Avro bölgesindeki 2012 büyümesini yüzde 1'den binde 1'e revize etti. Hatta Güney Avrupa negatif büyüme alanına girdi. Böyle bir ortamda Türkiye yüzde 3,7 bir büyümeyi gerçekleştirirken, ümit ediyoruz ki bugün açıklanmış olan Sanayi Üretimi Endeksi rakamı da 3. ve 4. çeyrekte Türkiye'nin ekonomik performansının devam ettiğini ve Orta Vadeli Program hedefinde öngördüğümüz rakamın da üstünde bir büyüme ile karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor."
    
     -"Türkiye'nin büyümesinin motoru ihracattır"-
    
     Çağlayan, Türkiye ekonomisinin son derece dinamik olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin sanayi yatırım endeksinin artarak devam ettiğini söyledi.
     Türkiye'nin büyümesinin motoru ihracat olduğuna dikkati çeken Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Ekim ayı ihracatımız yaklaşık 13.2 milyar doların üzerinde olacaktır. Biz artık bu işi öğrendik. Not artırımıyla birlikte bir kaynak girdisi olacak bu kaynak transferi mutlaka doğru şekilde yönlendirilecek tüketime değil özellikle KOBİ, yatırımcı ve ihracatçıya yansıtılacak. Türkiye bundan son derece karlı çıkacak. Bu da faizleri düşürecek. Faizlerin düşmesi yatırım faaliyetlerini artıracak. Burada dezavantaj olarak görülecek tek şey TL'nin aşırı değerlenmesidir. Tabi TL'nin yükselmesi bizim iftihar ettiğimiz bir şey. TL bazında yapmış olduğumuz ihracat toplam ihracatımızın yüzde 3,5'lik bir paya geldi. TL'nin aşırı değerlenmesi ithalatı körükleyecek bir yapıya dönüşebilir. Ancak, bu konuda bizde boş durmayacağız. Merkez Bankası alması gereken tedbirleri alacak."
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir