Dolar, Türk Lirası karşısında 5 ayın en yükseğinde

  • Yazı boyutu
Dolar, Türk Lirası karşısında 5 ayın en yükseğinde

Dolar, Türk Lirası karşısında 5 ayın en yükseğinde

Bankalararası piyasada dolar, ABD'de açıklanan verilerin ardından 11 Ekim 2012 tarihinden beri gördüğü en yüksek seviye olan 1,8156 liradan işlem gördü.
     Güne bankalararası piyasada 1,8033 liradan başlayan dolar, en düşük 1,8003'e kadar gerilese de ABD'de açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesiyle küresel piyasalara paralel olarak TL karşısında yükselişe geçti ve 1,8156'yı gördü.
     ABD'de açıklanan şubat ayı perakende satışların, yüzde 0,5 olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde yüzde 1,1 artması ABD'de son dönemde gelen iyi verilere dolayısıyla dolara destek verdi.
     Geçen cuma günü ABD'de açıklanan tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden iyi gelmesi ile ekonomik aktiviteye yönelik iyimserlik, bugünkü veriyle artarak doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmasını sağladı.
     Doların, Türk Lirası karşısında 4 Şubat'ta gördüğü en düşük 1,7420 seviyesinden bugüne yükselişi yüzde 4'ü aşarken, bu yıl başından bu yana ise yüzde 1,81 oranında değer kazandı.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir