Dolar bazlı İMKB eylül ayında yerinde saydı

  • Yazı boyutu
Dolar bazlı İMKB eylül ayında yerinde saydı

Dolar bazlı İMKB eylül ayında yerinde saydı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksinin negatif seyrettiği eylül ayı performansı dolar bazlı olarak incelendiğinde hemen hemen önceki kapanış seviyesi olan 36.963 puandan kapattığı görülüyor. Ağustos ayını 37.054 puandan kapatan İMKB 100 endeksi eylül ayının son haftasındaki kayıpla ilk haftadaki getirisini geri vermiş oldu.
     Bununla birlikte eylül ayı içerisinde Fed ve ECB'nin parasal genişleme adımları attığı ve küresel hisse senedi piyasalarının pozitif eylül ayı performansları dikkate alındığında analistler, İMKB'nin diğer borsalara görece zayıf performansında yurt içinde açıklanan makro ekonomik verilerin etkisi olduğunu belirtiyor.
     ABD'de Dow Jones endeksi eylül ayında yüzde 2,64 oranında değer kazanırken, Almanya'da DAX endeksi ise yüzde 3,52 oranında yükseldi. Analistler merkez bankalarının attığı parasal genişleme adımlarının ekonomik aktiviteyi toparlayacak etkiyi yapamayacağını, dolayısıyla politikacıların reformlara ağırlık vermesi gerektiğini kaydediyor. Nitekim başta Yunanistan ve İspanya olmak üzere bu tür reformlara başlamak için adım atarken bu sefer de toplumsal gösteriler ve krizin sosyal boyutu konuşulmaya ve tartışılmaya başlandı.
     Piyasalar için ekim ayının eylül ayından daha zor geçeceği tahmininde bulunan analistler makro ekonomik verilerin piyasaların yönü üzerinde daha fazla etkisi olabileceğinin altını çiziyor.
     İMKB 100 endeksi için 66.500 seviyesinin altında kalındığı sürece satış baskılarının devam edebileceğini ve sırasıyla 65.800 ve 63.700 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Kısa vadede 66.500 seviyesinin direnç konumuna geldiğine dikkat çeken analistler bu seviyenin üzerinde tekrar yükseliş trendinden bahsedilebileceğini tahmin ediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle
    
     10.00 Türkiye, eylül ayı imalat sanayi PMI
     10.55 Almanya, eylül ayı imalat sanayi PMI
     11.00 Avro bölgesi, eylül ayı imalat sanayi PMI
     11.30 İngiltere, eylül ayı imalat sanayi PMI
     12.00 Avro Bölgesi, ağustos ayı işsizlik verisi
     15.58 ABD, eylül ayı imalat sanayi PMI
     17.00 ABD, ağustos ayı inşaat harcamaları
     17.00 ABD, eylül ayı ISM imalat sanayi endeksi
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir