Dolar bazlı endeks kritik direncinde

  • Yazı boyutu
Dolar bazlı endeks kritik direncinde

Dolar bazlı endeks kritik direncinde

Önce Dünya Bankası ardından IMF raporlarıyla büyümeye yönelik endişelerin artmasıyla dün küresel piyasalarda satış baskılarının arttığı görüldü. Raporlarda küresel ekonomik aktivitede yavaşlamanın devam edeceği ve şimdiye kadar alınan önlemlerin hızlı bir toparlanmayı sağlayamayacağı mesajlarının ardından büyümeye yönelik endişeleri tekrar hatırlayan piyasalarda dolara olan talebin arttığı ve diğer para birimleriyle birlikte emtialarda da düşüşler görüldü.
     Dolar borçlanarak emtialara ve diğer yatırım araçlarına yönelen paranın (dolar bazlı carry trade) doların maliyetinin artmasıyla sekteye uğradığını, bunun da diğer yatırım araçlarına satış olarak yansıdığını belirten analistler, avro/dolar paritesinin bu etkiyle bu dakikalarda 1,2836'ya kadar gerilediğine dikkati çekiyorlar. Avro/dolar paritesi dün güne 1,2969 seviyesinden başlamıştı.
     ABD Dow Jones endeksi dün önceki kapanışa göre yüzde 0,19 oranında değer kaybıyla 13.583 puandan kapatırken Almanya'da DAX endeksi ECB Başkanı Mario Draghi'nin yaptığı konuşmada finansal toparlanma için daha uzun bir yol kat etmeleri gerektiğini açıklamasıyla önceki güne göre yüzde 0,78 değer kaybetti.
     İMKB'nin ise küresel hisse senedi piyasalarından pozitif yönde ayrışarak günü analistlerin kısa vadede kritik olarak altını çizdikleri 67.500 ve 68.000 dirençlerinin üzerinde kapatması dikkati çekti. Bununla birlikte yabancı yatırımcı ve fonların ağırlığının çok yüksek olduğu bu dönemde dolar bazlı endekse bakılması gerektiğini belirten analistler, dolar bazlı İMKB 100 endeksinin dün günü 37.499 puandan kapattığını ve kısa vadeli alçalan trendin direnç seviyesi olarak öne çıkan 37.550 puanın kırılması gerektiğini kaydediyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye, TÜİK ağustos ayı dış ticaret endeksleri
     14.00 ABD, haftalık MBA Mortgage başvuruları
     17.00 ABD, ağustos ayı toptan stoklar, satışlar
     21.00 ABD, FED Bej kitap raporu
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir