Dolar, 1 YTL olur mu?

  • Yazı boyutu
Dolar, 1 YTL olur mu?

Dünya paralari karsisindaki deger kaybi süren dolar dün 6 yil 4 ay aradan sonra 1.20`yi gördü. Peki dolardaki düsüs devam eder mi? Yatirim uzmanlarinin beklentisi ne yönde?

Türk yatirimcisinin klasik tasarruf araci olan dolar, 6 yil 4 aylik aradan sonra dün ilk kez 1.20`ye kadar geriledi Dolar, dünyada aralarinda YTL olmak üzere birçok para birimi karsisinda hizla deger kaybediyor. Dolar dün bankalararasi piyasada YTL karsisinda gün içinde 1.20`yi de görerek yaklasik 6.5 yilin en düsük seviyesine kadar geriledi. Euro ise dolar karsisinda da 1.4174 ile tüm zamanlarin en yüksek degerine çikti.
21 Subat 2001`de dönemin cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer`in, yine dönemin Basbakani merhum Bülent Ecevit`e Anayasa kitapçigini firlatmasindan önce 690 lira düzeyinde seyreden dolar, ayni gün yüzde 30`un üstünde artarak bir günde yaklasik yüzde 40 artarak 962 liraya kadar firlamisti. Yine ayni günlerde gecelik faizler yüzde 40`lardan yüzde 760`lara yükselirken, borsada bir günde yüzde 15`lik sok düsüs yasanmisti.

Müdahaleler olmasaydi ne olurdu

Dolar 2001 Mart ayinin sonlarinda ilk kez bugünkü 1 YTL degeriyle 1 mlyon lira ile tanisti. 31 Mayis 2001`de dolar ilk kez 1.20 YTL`li rakamlari gördü. Dolar 6 yil 4 ay sonra ilk kez gördügü 1.20`li rakami dün yeniden gördü. Euro`nun dolar karsisinda dünkü hizli deger artisi, dolarin YTL karsisinda 1.20`li rakamlara kadar düsmesinde etkili oldu. Dolarin sadece YTL karsisinda degil basta Brezilya, G.Afrika, Macaristan olmak üzere gelismekte olan ülkelerin para birimleri karsisinda da hizla deger kaybettigini belirten uzmanlar, geçen yil subat ayi ortalarinda Merkez Bankasi`nin 5 milyar dolara yakin alimi olmasaydi, dolarin bugün 1.1 YTL`ye kadar inebilicegini söylediler.

1 dolar = 1 YTL mümkün

FED`in ekim ayindaki toplantisindan yeni bir faiz indirimi bekleniyor. FED`in indirimlerinin sürmesi ve Türkiye`ye para girisinin devam etmesi durumunda uzmanlar 1 dolar = 1 YTL`yi mümkün görüyor

Songül Hatisaru / Milliyet

Dolardaki global deger kaybi 1 dolar = 1 YTL olur mu sorusunu gündeme getirdi. Yurtdisi piyasalarda da hizla deger kaybeden dolarin seyrine bakildiginda dolar kurunda 1.2000 seviyesinin alti artik dolar için kolay görünüyor. Ekim ayinda yapilacak FED toplantisinda en az çeyrek puanlik bir indirim bekleniyor. Toplanti öncesinde dolarin 1.2000 seviyesinin altini test etmesi muhtemel. FED`in ekim ayinda yeni bir indirime hazirlandigini hatirlatan uzmanlar bu indirimlerin sürmesi durumunda yurtiçinde de yüksek reel faizi bagli olarak süren yabanci girisi nedeniyle 1 dolarin 1 YTL seviyesine gerilemesinin zor olmadigini söylüyor. Türkiye`ye dogrudan yabanci sermaye girisinin de sürmesi dolar için yil sonuna kadar olan vadede bu seviyelerin artik zor olmadigini gösteriyor. Ancak bu seviyelere dogru hareket görüldükçe ihracatçilarin sikintilari artacagindan ve cari açik riski ön plana çikacagindan Merkez`in piyasaya müdahale etme beklentisi bulunuyor. Dis piyasalarda faizi azalan paraya talep azaldigi için paritede euro lehine hareketin ise devam etmesi bekleniyor. ABD ekonomisinde yavaslama sinyalleri gelirken Avrupa Merkez bankasinin kisa vadede faiz indirimi yapmayacagi için paritede 1.42 - 1.43 seviyelerinin görülme olasiligina sürpriz olarak bakilmiyor.

Dolar neden düsüyor

Yurtdisinda kredi piyasasinda yasanan likidite sorunlarinin Merkez bankalari tarafindan finanse edeceginin anlasilmasiyla bu taraftaki endiseler azaldi. Küresel endise azalirken Avrupa Merkez Bankasi faiz artirimina devam ediyor. Türkiye`de yabanci yatirimci enflasyon farklari da hesaba katildiginda yüzde 20`leri bulan oranda reel faiz alirken bir reel faiz alirken, FED faizi düsürmeye basladi. FED`in indirimlerinin devam edecegi düsünüldügü için YTL ve gelismekte olan ülke paralari küresel endiselerin azalmasina bagli olarak talep görmeye devam ediyor. Böyle olunca YTL dolar karsisinda deger kazaniyor. Öte yandan bizde de MB`nin faiz indirimine geçmesi bono faizlerinin düsücegine yönelik bir gösterge. Dolayisiyla alim satim gelirinden faydalanmak isteyen yabanci yatirimcilarin YTL`ye talebi sürüyor. Amerikan ekonomisine dair büyüme endiselerinin devam etmesi dolara talebi azaltiyor. Euro bölgesinde ise faiz indirimine gidilebilecegine yönelik net bir sinyal yok.

1.1500 - 1.2000`ye gelmesi mümkün

Tufan Cömert / Garanti Yatirim Stratejisti

Bir dolar 1 YTL olmasa bile 1.1500 1.2000 araligina gelmesi çok olasi. Öncelikle paritenin daha yukari gitme olasiligi çok yüksek faiz hadlerinden dolayi euro avantajli durumda. Yurtiçine baktigimizda MB`nin faiz indirim sürecinde olmasi içerde sermaye kazanci olasiligini özellikle yabanci yatirimci açisindan artiriyor. Dolayisiyla faizin cazibesi devam ederken, yabanci girislerinin sürmesi bunu mümkün kilabilir kosullari olusturuyor. Yabanci yatirimci Türkiye`den yüzde 20`leri bulan bir kazanç alabiliyor. Dolayisiyla kurda daha da asagi gidis potansiyeli var. Dolarda kisa bir vadede 1.2000`nin altina gelinecegini düsünüyorum. FED faizi düsürmeye devam edecek. 31 Ekim`de FED`in çeyrek puanlik bir indirime gitmesi fiyatlanmis durumda. Son dönemde ABD`den gelen kötü makro ekonomik verilerde durgunlugu teyit ediyor. Dolayasiyla ekonomiyi canlandirmak için FED muhtemelen faiz indirimlerine devam edecek. Su anda 4.75 olan faizi 1 puan daha indirmesi bekleniyor. Avrupada ise faizler yüzde 4 civarinda sabit. Bir süre sonra muhtemelen orada da faiz indirimleri gündeme gelebilir ama bu olana kadar 1 yillik vadede faiz hadleri dolayisiyla euro avantajli durumda olacak.

Kurda gevseme sürer

Kagan kolabas/ Finansbank özel bankacilik yönetmeni

Dolarin 1 YTL`yi görmeyecegini düsünüyorum. Kurlarin mevcut seviyelerinin de düsük oldugunu bu noktalardan belki 1.1180`e kadar maksimum çekilebilecegini düsünüyorum. Türkiye`nin ekonomisine iliskin iyimserligimi korumakla birlikte risklerinde hala mevcut oldugunu düsünüyorum. Böyle bir seyin olabilmesi için euronun çok ciddi anlamda yükselmesi ve dolarin diger para birimlerine karsi ciddi anlamda deger kaybetmesi gerekir. Euronun da bu kadar degerlenmesini Avrupa ekonomisinin kaldirabilmesi mümkün degil. Avrupa tarafindan mutlaka bir müdahale gelir. Bütün gelismekte olan ülke para birimleri dolara karsi deger kazaniyor. Güvenli liman olarak görülen dolarin tahti sallaniyor. Muhtemelen önümüzdeki dönem içinde ABD`deki faizler gevsemeye devam edecek ve ekim toplantisinda yeni bir faiz indirimi gelecek. Yurtiçi piyasalara baktigimizda da eylül ayinda enflasyon rakamlarinin yüksek gelmemesi durumunda içeride MB yeni bir faiz indirimine gidecek. Dövizin düsmesinden özellikle ihracatçi firmalar oldukça rahatsiz. MB`nin faiz indirimleri de belki ileriki dönemde dövizin düsüsüne karsi bir ölçüde çare olabilecek. Ama Türkiye`nin uzunca bir süre enflasyonu kontrol edebilmek açisindan yüksek faiz vermeye devam edecegi de ayri bir gerçek. Kisa vadede yurtdisindaki olumlu havaya bagli olarak dolarin bir 1.2000`li seviyelere dogru hareket edebilecegini düsünüyoruz. Dolarin 1.1180`lerde güçlü bir destegi var.

Merkez kendini gösterir

Serdar Senol / Altarnatifbank Ekonomisti

Gelinen seviyelere bakildiginda 1 dolarin 1 YTL olmaz diyemeyecegim. Ancak yil sonuna iliskin cari açik beklentisi 36 milyara dolara yükseldi. Petrol fiyatlari ve YTL`nin degerli konumu devam ederse geçen yila göre daha yüksek bir cari açikla karsilacagimiz kesin. Dolayisiyla dolardaki hizli olasi gevseme cari açik tarafindan bir çalkanti olusma riskini de beraberinde getiren bir etken. Ihracatçilar zaten rahatsiz. Dolarda bu nedenlerle 1.2000`nin altinin Türkiye`nin ekonomik gerçekleri açisindan çok tehlikeli bir seviye oldugunu düsünüyorum. Olasi bir küresel dalgalanmada Türkiye çok olumsuz etkilenir.
1.2000`li seviyelere yaklasildikça Merkezin döviz alim ihalerindeki miktari artirmasini bekliyoruz. 1 YTL`ye dogru bir hareket olur ve YTL`deki degerlenme sürerse Merkez kesinlikle ani dogrudan müdahaleler kesinlikle gelecektir. Kisa vadade yeni yabanci girisleri olmazsa buralardan daha asagi seviyeleri beklemiyoruz. Yil sonuna kadar 1.1500 - 1.3000 araliginda bir seyir bekliyoruz.

Patronlar Dünyasi
Orhan Tekeoglu`nun haberi

Bu haberi 2,334 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir