"Dolandırıcılık teşebbüsleri"ne açıklama

  • Yazı boyutu
"Dolandırıcılık teşebbüsleri"ne açıklama

Merkez Bankası'ndan "Dolandırıcılık teşebbüsleri"ne ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son günlerde Bankaya yapılan ihbarlardan, gerçek kişiler arasındaki nakit yabancı para naklini iddia eden ve Merkez Bankası tarafından düzenlendiği izlenimi verilen sahte bir "teyit belgesi" ile dolandırıcılık teşebbüslerinde bulunulduğunun anlaşıldığını bildirdi.
     Merkez Bankası'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, son günlerde Bankaya ulaşan ihbarlardan gerçek kişiler arasındaki nakit yabancı para naklini iddia eden ve Banka tarafından düzenlendiği izlenimi verilen sahte bir "teyit belgesi" ile dolandırıcılık teşebbüslerinde bulunulduğunun anlaşıldığı belirtildi.
     Açıklamada, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nda görev ve yetkileri açıkça düzenlenmiş olan Bankanın "kendisinin taraf olmadığı, gerçek ve tüzel kişiler arasındaki nakit para nakline ilişkin" hiçbir görev, yetki ve uygulamasının bulunmadığı ifade edildi.
     Dolandırıcılık amaçlı söz konusu teşebbüslerle ilgili olarak gerekli yasal başvuruların yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, bu tür teşebbüslerle karşılaşan vatandaşların durumu en yakın şubeye bildirmesinin, mağduriyetin ve teşebbüslerin önlenmesi bakımından önem arz ettiği vurgulandı.
    
    
    


Bu haberi 239 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir