Doğuş İnşaat, Libya politik risk sigortası teminatını tahsil etti

  • Yazı boyutu
Doğuş İnşaat, Libya politik risk sigortası teminatını tahsil etti

Doğuş İnşaat, Libya politik risk sigortası teminatını tahsil etti

Doğuş Grubu şirketlerinden Doğuş İnşaat, Libya'da ortaya çıkan olaylar öncesinde "Politik Risk Sigortası" yaptırarak, olaylar sonrasında teminatının tamamını tahsil etti.
     Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, teminat bedeli olan 5 milyon doları, düzenlenen bir törenle Eureko Sigorta Genel Müdürü Okan Utkueri tarafından Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu'ya teslim edildi.
     Kurulduğu 1950'den bu yana toplamda 12 milyar doların üzerinde 170 projeye imza atan Doğuş İnşaat, Üst Yönetimi ve Risk Komitesi, Libya'da üstlendiği proje çerçevesinde gerçekleştirdiği uzun vadeli risk değerlendirme çalışmalarında, Libya'da olaylar ortaya çıkmadan önce Politik Risk Sigortası seçeneğinin değerlendirilmesine karar verdi. Politik Risk Sigortası, Doğuş İnşaat ve Eureko Sigorta işbirliği ile Türkiye'de poliçeleştirilerek aktif hale getirildi. Takip eden günlerde ortaya çıkan olaylar neticesinde durdurulan Sirte'deki üniversite projesi için Doğuş İnşaat, sigorta hasar yönetimi sürecini başlatarak, ilgili çalışmaları ve işlemleri tamamladı. 28 Haziran 2012'de ise bu poliçeye ait teminatın tamamı tahsil edildi.
     Pek çok bölge ve ülkede projeler üstlenen Doğuş İnşaat, güncel gelişmeler ışığında ülke, piyasa, tahsilatlar, kur, faiz, emtia fiyatları ve operasyonel riskler gibi çok çeşitli riskleri hassas biçimde izleyerek, gerekli aksiyonları hızlı şekilde almaya devam ediyor.
     Yürüttüğü projelerdeki tüm risklerin, önceden belirlenmiş kurumsal risk yönetimi ve sigorta stratejisine uygun olarak etkin bir biçimde yönetilmesi için uluslararası kabul gören standartları, yeni uygulamaları temel alan dahili bir sistemi uygulayan Doğuş İnşaat, Politik Risk Sigortası örneğinde olduğu gibi, Türkiye'de ve uluslararası müteahhitlik dünyasında kurumsal risk yönetimiyle sigorta uygulamaları alanında öncü rol üstlendi.
    
     -Türk İnşaat Firmaları ve Libya Olayları-
    
     Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre, olayların başladığı dönemde, 370 proje yürüten 139 Türk müteahhitlik firmasından çoğu, büyük zarar gördü. Kısa süre içinde Türkiye'ye dönmek zorunda kalmaları sebebiyle Libya'da 920 milyon dolar değerinde makine ve ekipman bırakmak zorunda kaldı.
     Doğuş İnşaat'ın Libya'nın Sirte şehrinde yapımını üstlendiği üniversite projesi de bu ülkedeki olaylardan önemli derecede etkilendi. Olayların başladığı günlerde Doğuş İnşaat temin ettiği uçaklar vasıtasıyla projede görevli personelini kayıpsız biçimde Türkiye'ye getirdi.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir