Doğuş Grubu ile SK Group stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladı -Doğuş Grubu Yönetim Kurulu…

  • Yazı boyutu
Doğuş Grubu ile SK Group stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladı
     -Doğuş Grubu Yönetim Kurulu…

Doğuş Grubu ile SK Group stratejik ortaklık anlaşmaları imzaladı -Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk: -"Ortağımızla birlikte kısa süre içinde mobil ve internet sektöründe öncü olmayı ve sektörde lider konuma gelmeyi hedefliyoruz" -"Hızlı büyüme ve gelişme potansiyeli olan, ancak finansman, organizasyon ve operasyon desteğine ihtiyaç duyan Türk şirketlerine sermaye ve yönetim desteği sağlanması için ortak girişim sermayesi fonu kuruyoruz. Önümüzdeki aylarda bu platformu tümüyle operasyonel hale getirmiş olacağız"

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, SK Grubu ile imzaladıkları anlaşmalara ilişkin, "Ortağımızla birlikte kısa süre içinde mobil ve internet sektöründe öncü olmayı ve sektörde lider konuma gelmeyi hedefliyoruz" dedi.
     Doğuş Grubu ile Güney Koreli SK Group arasında stratejik ortaklık ve işbirliği anlaşması için imza töreni gerçekleştirildi.
     Törende konuşan Şahenk, SK Group'u ile bir yılı aşkın süredir çeşitli sektörlerde proje bazında yürüttükleri ticari işbirliği çalışmalarını üst düzeye çıkararak bir stratejik ortaklık kararı aldıklarını belirterek, hem mevcut projeler için stratejik ortaklık anlaşmasını hem de projeler bazındaki bazı anlaşmaları imzalamak üzere bir araya gelindiğini kaydetti.
     Şahenk, SK Group'unun Güney Kore'nin en köklü ve itibarlı gruplarından biri olduğunu ifade ederek, telekomünikasyon, enerji ve kimyasal alanlarında faaliyet gösteren bir dünya şirketi olduğunu söyledi.
     Bu şirketin, Güney Kore ekonomisine katkıda bulunduğunu anlatan Şahenk, şunları aktardı:
     "Stratejik iş birliğimiz ülkemize uzun vadeli yabancı sermaye getirmek ve teknolojik katma değeri yüksek adımlar gerçekleştirmeye yönelik arayışlarımızın sonucudur. Stratejik ortaklık dışında bugün imzalayacağımız diğer anlaşmalar ise, ortak girişim sermayesi fonu, e-ticaret platformu kurmaya yönelik anlaşmalardır. Türkiye ekonomisinin istikrarlı yapısının, güçlü performansının ve dinamizminin önümüzdeki dönemde artmaya devam edeceği konusunda SK Group'u ile görüş birliği içerisindeyiz. Hızlı büyüme ve gelişme potansiyeli olan ancak finansman, organizasyon ve operasyon desteğine ihtiyaç duyan Türk şirketlerine sermaye ve yönetim desteği sağlanması için ortak girişim sermayesi fonu kuruyoruz. Önümüzdeki aylarda bu platformu tümüyle operasyonel hale getirmiş olacağız. Ayrıca, SK Group'u ile e-ticaret platformu kurma çalışmaları önemli aşamaya gelmiş durumda bulunuyor. Ocak ayı sonunda Davos'ta bu projeye ilişkin mutabakat zaptı imzaladık. Bugün ise e-ticaret ortaklık anlaşmamızı imzalıyoruz. Demografik yapımız, hızla artan gelir düzeyimiz ve Türkiye'nin yeni teknolojilere adaptasyonu e-ticaret sektörü büyük hızla gelişmektedir. Ortağımızla birlikte kısa süre içinde mobil ve internet sektöründe öncü olmayı ve sektörde lider konuma gelmeyi hedefliyoruz."
    
     -"Türkiye'de yarı iletkenlerin üretimini de gündeme getirmek istiyoruz"-
    
     Şahenk, henüz üzerinde somut olarak konuşulabilecek aşamaya gelmemiş bir projelerinin de bulunduğunu anlatarak, şunları aktardı:
     "Türkiye'nin son 10 yılda yaptığı değişim, ekonomisini büyütmesi, bölgesinde söz sahibi olması ve ekonomideki fırsatlarla Türkiye'ye belli başlı markaları yatırım yapmış durumdadır. Bunların çoğu daha çok şirket satın alma ve ortak olma şeklinde olmuştur. Türkiye'nin kat ettiği mesafede sıfırdan yapılması gereken anlaşmalar olduğu konuşuluyor. SK Group ve Doğuş Grup olarak bu ihtiyacı kısmen giderecek ve Türkiye'nin nereye geldiğini gösterecek bir anlaşmaya imza atacağız. Ama bunun ile ilgili bilgileri ileride vereceğiz. Türkiye'nin çok önemli ithal girdi niteliğindeki yarı iletkenlerin üretimini de gündeme getirmek istiyoruz. Bu üretim,hem sınai üretim katma değer zinciri bakımından hem de cari açık sorununa katkı sağlayacağı için ülkemiz için önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün atacağımız imzaların her iki gruba ve iki dost ülke olan Türkiye ve Güney Kore'ye hayırlı olmasını diliyorum."
     SK Group Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Chey Taewon da Türkiye'nin Orta Asya'dan göçler sonucunda bu topraklara geldiğini anımsatarak, "Türkiye'nin bu kadar geniş coğrafyaya yayılması Türk halkının fırsatları kullanabilmesidir. Türk halkının bu özelliği canlılığını korumaktadır" diye konuştu.
     Chey Taewon, Kore Savaşını ve Türkiye'nin dünya kupasındaki başarısını hatırlatarak, "Bizler kardeşiz. Sadece dost olmakla kalmıyoruz. Tarihsel olarak ortak kanı da paylaşıyoruz. Geleceğimizin çok parlak olduğuna da eminim. Enerji ve telekomünikasyon alanlarında tecrübeliyiz. Türkiye'nin, Avrupa'nın ve Asya'nın geleceği çok farklı fikirlerimiz var. Şu an küçük adım atmış durumdayız ama gelecekte tarih yazabiliriz. Bu fırsat için teşekkür ederim" şeklinde konuştu.
     Konuşmaların ardından Stratejik Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması, Girişim Sermayesi Fonu ve e-ticaret ortaklık anlaşması imzalandı.
     Bu arada, 50'şer milyon dolarlık sermaye taahhüdü ile oluşturulan fonun, Doğuş Grubu ile SK Group'un yurt içi ve yurt dışından sağlayacağı üçüncü taraf yatırımcılarla 500 milyon dolar büyüklüğe ulaşacağı bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir