Doğu ve Güneydoğu'da damızlık sığır üretimine verilecek destek oranları belirlendi

  • Yazı boyutu
Doğu ve Güneydoğu'da damızlık sığır üretimine 
  verilecek destek oranları belirlendi

Doğu ve Güneydoğu'da damızlık sığır üretimine verilecek destek oranları belirlendi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticilerin GAP ve DAP bölgeleri ile Bayburt ve Gümüşhane illerinde, bireysel veya bir arada yapacakları öz sermayeye dayalı, en az 50 baş en fazla 300 baş kapasiteye sahip projeli damızlık sığır işletme yatırımlarına, 2013-2015 yılları arasında verilecek hibe desteğine ilişkin usul ve esasları belirledi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Güneydoğu ve Doğu Anadolu Projesi Kapsamındaki İllerde Kurulacak Damızlık Sığır İşletmesi Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Bugünden itibaren yürürlüğe giren tebliğe göre, damızlık amaçlı sığır işletme yatırımlarına, projede yer alan inşaat yatırımı konusunda, yatırımın gerçekleşme tutarının yüzde 30'u oranında hibe desteği uygulanacak, uygulama sadece yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahırları kapsayacak.
     Projede yer alan hayvan alımı yatırımı konusunda da hayvan alım tutarının yüzde 40'ı oranında hibe desteği uygulanacak ve sadece alınacak damızlık gebe düve alımını kapsayacak.
     Projede ayrıca yer alan makine alımı yatırımı konusunda tutarının yüzde 40'ı oranında hibe desteği uygulanacak ve sadece sütçü ve kombine ırklarla kurulan işletmelerdeki süt sağım ünitesi ve/veya soğutma tankı alımını kapsayacak.
     Karar uyarınca yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, Bakanlığın ilgili bütçesine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak, ödemeler Banka aracılığıyla yapılacak ve bankaya destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecek.
     Tebliğ, Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak ve Doğu Anadolu Projesi kapsamındaki Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van illeri ile Bayburt ve Gümüşhane'yi kapsayacak.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir