Doğu Marmara Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Yol Haritası Geliştirme Projesi -MARKA Genel Sekreteri…

  • Yazı boyutu
Doğu Marmara Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Yol Haritası Geliştirme Projesi
  -MARKA Genel Sekreteri…

Doğu Marmara Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Yol Haritası Geliştirme Projesi -MARKA Genel Sekreteri Ayan: -"Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illerinden oluşan Doğu Marmara Bölgesi, hızlı bir şekilde teknolojinin ticarileştirildiği bir bölgedir" -"MARKA olarak SRI'ın teknolojiyi ticarileştirme tecrübelerinden yararlanmamız önemli olacaktır" -"Doğu Marmara, 75 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye dış ticaretinin merkezi konumunda" -"Türkiye'de tahsil edilen vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 15'i Doğu Marmara Bölgesi'nden tahsil edilmektedir"

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı(MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova'dan oluşan Doğu Marmara'nın hızlı bir şekilde teknolojinin ticarileştirildiği bir bölgedir" dedi.
     Doğu Marmara Bölgesel Yenilik Stratejisi ve Yol Haritası Geliştirme Projesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Düzce Üniversitesi ve Stanford Research Institute (SRI) International'ın katılımıyla İstanbul'da düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.
     Toplantıda konuşan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, artık üretimin yenilikçilik ve Ar-Ge temelli yapılması gerektiğini vurguladı.
     Ayan, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova illerini kapsayan Doğu Marmara Bölgesi'nin, Batı ile Doğu'yu birbirine bağlayan stratejik konumda olduğunu belirtti.
     Türkiye'nin finans merkezi İstanbul ve idari merkezi Ankara ile güçlü ulaşım bağlantılarının varlığına ve Karadeniz ile Marmara Denizi üzerinden dünyaya açılan kapılarıyla uluslararası sanayi üssü konumunda olduğuna dikkati çeken Ayan, "Doğu Marmara Bölgesi, Türkiye ortalamasının yaklaşık iki katı ile kişi başına düşen gayrisafi yurtiçi hâsılada 1. sırada. Kişi başına düşen gayrisafi katma değerde ise 'düzey 2' bölgeleri arasında İstanbul'dan sonra 2. sırada yer almaktadır. Türkiye ekonomisini sırtlayan yapıya sahip olan Doğu Marmara Bölgesi, Türkiye imalat sanayinin kümelendiğini ender yatırım ve üretim havzalarından bir tanesidir" diye konuştu.
    
     -"Doğu Marmara Bölgesi, teknolojinin ticarileştirildiği bir bölgedir"-
    
     "Doğu Marmara, 75 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye dış ticaretinin merkezi konumunda" diyen Ayan, bölgeye ilişkin şu bilgileri verdi:
     "Deniz, kara, demir ve hava yollarının birleştiği eşsiz konumu ile Türkiye'nin dünyaya açıldığı stratejik bir lojistik merkezidir. Bölge ihracatının yüzde 93'ü sanayi sektörlerinden gerçekleşmektedir. Türkiye'de tahsil edilen vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 15'i Doğu Marmara Bölgesi'nden tahsil edilmektedir.
     Bölge, ülkemizin en çok üretim ve ihracat yapan 35 organize sanayisi ve yapılmakta olan en büyük 5 organize sanayi bölgesi ile Türkiye yatırımlarının cazibe merkezidir. Bölgede, Türkiye'nin iki yüksek teknoloji üniversitesinden biri olmak üzere toplam 6 üniversitenin, ülke genelindeki toplam 37 teknoparktan 7'sinin, 1 teknoloji serbest bölgesinin ve ayrıca 2 teknoloji geliştirme merkezinin, ülkenin en büyük araştırma ve enstitülerinin bulunması ile Ar-Ge'ye yüzde 100 destek kanununa göre kurulmuş 105 Ar-Ge merkezinin 60'ının bölgede kurulu olması bölgenin yenilikçi kimliğini yansıtmaktadır.
     10 bini aşkın araştırma ve Ar-Ge personeli, bölgeyi Türkiye'nin Ar-Ge ve teknoloji üssü haline getirmiştir. Bölge, yüzlerce tekno girişimcisi ile ülkemizin tekno girişim ve yenilikçi üretim merkezidir. Doğu Marmara Bölgesi otomotiv teknolojileri, ilaç ve kimya sektörlerinden birçok mükemmeliyet merkezini bünyesinde barındırmaktadır.
     Doğu Marmara, Türkiye'nin mükemmeliyet merkezidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından bölgemizde Gebze Muallimköy'de kurulması planlanan Bilişim Vadisi çalışmaları bölgeye ayrı bir değer katmaktadır. Doğu Marmara Bölgesi, hızlı bir şekilde teknolojinin ticarileştirildiği bir bölgedir."
    
     -"SRI'ın teknolojiyi ticarileştirme tecrübelerinden yararlanacağız"-
    
     Bölgesel kalkınmada yenilikçilik, girişimcilik ve rekabetçiliğin ana kalkınma eksenleri olduğunu anlatan Ayan, bölgenin uluslararasılaşması ve dünya trendlerini yakalaması amacıyla dünyanın öncü bağımsız Ar-Ge kuruluşlarından olan SRI International ile iş birliğine gittiklerini söyledi.
     Ayan, 1946 yılında Stanford Üniversitesi tarafından kurulan ve Silikon vadisinde yer alan, kar amacı gütmeyen bir devlet kurumu olan, 2 bin 100 kişinin istihdam edildiği SRI'nin, dünyada 20'den fazla temsilcilikle yaklaşık 600 milyon dolar ciro ile faaliyet gösterdiğini dile getirdi.
     Doğu Marmara Bölgesi olarak SRI'ın teknolojiyi ticarileştirme tecrübelerinden yararlanacaklarını ifade eden Ayan, "SRI, için Silikon Vadisi'nin ruhu deniliyor. SRI, Doğu Marmara'yı seçti. Silikon Vadisi Doğu Marmara'da artık" dedi.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir