Doğru budama tekniği fındıktaki kaliteyi artırıyor -ODÜ ile Fındık Araştırma Enstitüsü'nün…

  • Yazı boyutu
Doğru budama tekniği fındıktaki kaliteyi artırıyor
  -ODÜ ile Fındık Araştırma Enstitüsü'nün…

Doğru budama tekniği fındıktaki kaliteyi artırıyor -ODÜ ile Fındık Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa yürüttüğü fındıkta budama tekniği projesiyle, fındığın kalitesi artırılıyor

Ordu Üniversitesi (ODÜ) ile Fındık Araştırma Enstitüsü'nün ortaklaşa yürüttüğü Fındıkta Budama Tekniği Projesi ile fındığın kalitesi artırılıyor.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'nce desteklenen proje kapsamında, Ordu ve Giresun'da belirlenen sahil, orta ve yüksek kollardaki deneme bahçelerinde fındıkta doğru budama tekniği uygulanıyor.
     Proje başkanı ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık üretiminde doğru budamanın bilinmediğini söyledi.
     Üreticiler tarafından uygulanan dal kesiminin budama olarak algılandığını ifade eden Karadeniz, "Bahçelerde hastalanmış dallar kesilince budama işlemi tamamlanmış olarak biliniyor. Aslında birbirinin üzerine gelen dalların çıkartılması, tek kökten çıkmış dalların büyümesi ve açılarının ayarlanması gibi bir uygulama yapılması gerekiyor" dedi.
     Deneme bahçelerinde 2, 3, 4 ve 5 dallı çakıldak fındıkta budama uygulaması yaptıklarını anlatan Karadeniz, "Fındık ocağındaki dal sayıları ve dalın üzerindeki belli bir kısmı kesip çıkartarak meyve dalına dönüşmesi için bir uygulama gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.
     Karadeniz, çok fazla fındık dalının çok fazla mahsul vereceğinin düşünülmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, "Az daldan da çok fazla mahsul ve birinci kalitede mahsul almak mümkün. Aflatoksinin dallarda meyvelere bulaştığını uzun süredir dile getiriyoruz. Doğru budama tekniğiyle hem aflatoksinsiz ürün elde ediyoruz hem de birinci kalitede içi dolgun, randımanlı, iri ve sağlıklı fındıkları pazara indirme şansı var" ifadelerini kullandı.
     Prof. Dr. Karadeniz, isteyen üreticilerin yapılan çalışmaları deneme bahçelerinde görebileceklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir