Doğan Grubu hisseleri endeksten negatif ayrıştı -Hisselerdeki harekette, Yargıtay Cumhuriyet…

  • Yazı boyutu
Doğan Grubu hisseleri endeksten negatif ayrıştı
  -Hisselerdeki harekette, Yargıtay Cumhuriyet…

Doğan Grubu hisseleri endeksten negatif ayrıştı -Hisselerdeki harekette, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Aydın Doğan ve 3 üst düzey yöneticiye ilişkin beraat kararını bozma talebi etkili oldu

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Avrupa'daki satıcılı seyre rağmen açılıştaki kayıpları telafi ederken Doğan Grubu hisselerinin yüzde 2'leri aşan kayıplar dikkati çekiyor.
     Doğan Grubu'nun İMKB'de işlem gören şirketlerinden Doğan Holding hisseleri önceki kapanışa göre yüzde 1,85 oranında değer kaybederken Doğan Yayın Holding hisselerinin kaybı ise bu dakikalarda yüzde 3,50'yi buldu. Bir diğer Doğan Grubu şirketi Doğan Burda Dergi ve Yayıncılık AŞ de yüzde 2 değer kaybıyla işlem görüyor.
     Analistler Doğan Grubu hisselerinin İMKB'den negatif yönde ayrışarak değer kaybetmesine, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Aydın Doğan ve 3 üst düzey yöneticinin, Vergi Usul Kanunu'na muhalefetten yargılandıkları davada beraat kararı veren yerel mahkeme kararının bozulmasını istemesinin neden olabileceğini belirtiyor.
    
     -"Muhasebe hilesi"-
    
     Başsavcılık, hazırladığı tebliğnamede sanıkların "muhasebe hilesi yapmak" suçunu işledikleri sabit olduğu halde beraatlarına karar verilmesinin yasaya aykırı olduğu yönünde görüş bildirdi.
     Tebliğnamede, Doğan Yayın Holding AŞ'nin iştirak hisselerinin satışı 2006 yılında yapılmış ve vergiyi doğuran olay hukuki ve fiili olarak 2006 yılında gerçekleşmiş olmasına rağmen, satış işleminden doğan verginin bir dönem daha geç ödenmesi kastıyla satış işleminin 2007 yılında yapılmış gibi muhasebe kayıtlarına işlendiğinin ortaya çıktığı kaydedildi.
     Geçtiğimiz haftayı 0,84 liradan tamamlayan Doğan Yayın Holding hisseleri bu haftaya satıcılı başlayarak en düşük 0,80 liradan işlem gördü. Analistler Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin konuyla ilgili karar vereceğini, dolayısıyla karar çıkana kadar oluşacak belirsizlik nedeniyle özellikle Doğan Yayın Holding hisselerinde baskı olabileceğine dikkati çekerek, hissede 100 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 0,81 liranın önemli destek konumunda olduğunu kaydediyor.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir