Doğalgaz ve elektrikteki fiyat artışının enflasyona etkisi -Finans Invest Yatırım Danışmanlığı…

  • Yazı boyutu
Doğalgaz ve elektrikteki fiyat artışının enflasyona etkisi
  -Finans Invest Yatırım Danışmanlığı…

Doğalgaz ve elektrikteki fiyat artışının enflasyona etkisi -Finans Invest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni Serhan Yenigün: -"Yapılan son zamların ÖTV artışlarıyla da birleştirildiğinde 12 aylık kümülatif TÜFE'ye yüzde 0,60-0,70 puan arasında bir etkisi olmasını bekliyorum" -"Cam ve çimento sektörlerinde ise doğalgaz zamlarının mali tablolar üzerindeki baskısı daha fazla görülecektir"

Finans Invest Yatırım Danışmanlığı Yönetmeni Serhan Yenigün, doğalgaz ve elektrikteki zamların geçen günlerde yapılan ÖTV artışlarıyla da birleştirildiğinde 12 aylık kümülatif TÜFE'ye yüzde 0,60-0,70 puan arasında bir etkisi olmasını beklediğini söyledi.
     Bunun da bir süre öncesine kadar sene sonu için yüzde 6,5 civarında olan TÜFE beklentilerinin yüzde 7'nin üzerine revize edilmesine neden olacağını belirten Yenigün, "Sektörler üzerindeki etkilerine baktığımızda, doğalgaza yapılan zammın beklentilere paralel, ancak elektriğe yapılan zammın beklentilerin bir miktar üzerinde olmasının enerji sektörü için nötr olduğunu, önceki dönemde doğalgaz zammı beklentileri ile oluşan baskının ise azalacağını düşünüyorum" dedi.
     Rafineri ve petrokimya sektörlerinde doğalgazın maliyetlerinin belli bir bölümünü oluşturması nedeniyle kısmi bir baskı oluşabileceğine dikkati çeken Yenigün, şunları kaydetti:
     "Cam ve çimento sektörlerinde ise doğalgaz zamlarının mali tablolar üzerindeki baskısı daha fazla görülecektir, ancak doğalgaza zam yapılacağının uzun süredir fiyatlanıyor olması ve doğalgaza 1-1,5 yıl süreyle ek zam öngörülmediğinin açıklanması bu şirketlerin İMKB performansları üzerinde dengeleyici bir etki yaratacaktır."
     Son yapılan zamlarla birlikte elektriğe yüzde 4,03 ile yüzde 9,81 arasında değişen oranlarda, doğalgaza ise yüzde 9,8 oranında zam geldi.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir