"Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak" tasarım yarışması

  • Yazı boyutu
"Doğal Taş Kullanımında Ezberleri Bozmak" tasarım yarışması

Ödüller 8 Haziran'da İstanbul Modern'de düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) işbirliği ve İstanbul Kalkınma Ajansı mali desteğiyle gerçekleştirilen "Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar" isimli proje kapsamındaki yarışmanın ödül töreni, 8 Haziran Cuma günü İstanbul Modern'de gerçekleştirilecek.
     İMİB'ten yapılan açıklamaya göre, 64 başvurunun yapıldığı yarışmanın ödül töreninde, birinciye 12 bin lira, ikinciye 8 bin lira, üçüncüye ise 4 bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca 5 adet 2 bin liralık mansiyon ve 2 bin liralık toplam satın alma ödülü de sahiplerini bulacak.
     Yarışma kapsamında genç tasarımcılardan, alışveriş merkezleri, havaalanları, dış cephe kaplama, banyo ve bahçe peyzajı gibi alanlarda günlük yaşamda kullanılabilecek, üretilebilir, özgün tasarımlar ve ürünleri doğal taşla tasarlamaları istendi. Yarışmaya, Türkiye ve KKTC'deki üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile Meslek Yüksek Okullarından ön lisans öğrencileri başvurdu. Tasarımlar, MSGSÜ öğretim üyeleri ile tasarım ve mimarlık camiasından konularında uzman ve seçkin kişilerin yer aldığı 15 kişilik jüri tarafından değerlendirildi.
     İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, yarışmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, bu yarışma ile Türk doğal taşlarının daha yakından tanınmasını, geleceğin genç mimar, iç mimar ve tasarımcılarının sektörle buluşturulmasını amaçladıklarını ifade etti.
     "Yaratıcı Endüstrilerde Farklı Vizyonlar" projesi ve tasarım yarışması ile öğrencilerin Türk doğal taşına ilişkin farkındalıklarının artırılarak gelecekte imza atacakları projelerde doğal taş kullanmalarının teşvik edilmesini de hedeflediklerini anlatan Özer, bu alandaki başarılı tasarımları ödüllendirerek gençleri teşvik etmek istediklerini söyledi. Özer, yarışmaya gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek, "Başvuruda bulunan tüm genç arkadaşlarımızın birbirinden değerli tasarımları, aslında sektörümüzün ve ülkemizin gençlerle ne kadar çok gurur duyması gerektiğinin kanıtıdır. Eğitime ve gençliğe yaptığımız her yatırım fazlasıyla ülkemize geri dönecektir" dedi.
    
    
    


Bu haberi 358 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir