Doğal taş fuarı kapılarını açtı -İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer: -"Hindistan'ın…

  • Yazı boyutu
Doğal taş fuarı kapılarını açtı
  -İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer:
  -"Hindistan'ın…

Doğal taş fuarı kapılarını açtı -İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer: -"Hindistan'ın uygulamış olduğu ithalat kotası bu pazara girişteki en önemli sorunumuz. Kotaların tamamen kaldırtılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz"

Doğal taş sektörünün dünyadaki en büyük buluşmalarından biri olan 9. Natural Stone Fuarı, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin (İMİB) desteğiyle CNR Expo Fuar Merkezi'nde kapılarını açtı.
     Dünya mermer ve traverten kaynaklarının önemli bir kısmına sahip olan Türkiye'nin yerli ve yabancı mimar ve tasarımcılara tanıtıldığı fuarda, Türk mermer ve doğal taş sektörünün yeni hedefleri açıklandı. Dünyanın dört bir yanından yerli ve yabancı 761 firma ve firma temsilcisinin katıldığı fuar, 18-21 Ekim 2012 tarihleri arasında 35 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak.
     Fuarın açılış törenine, İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer'in yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hüsnü Serteser ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban katıldı.
     TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 9. Natural Stone Fuarı'nın açılış töreninde "Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedefi 500 milyar dolar. Bu ihracat hedefine ulaşabilmemizde maden sektörünün önemi büyük... Bu nedenle maden sektörü göz bebeğimiz" ifadelerini kullandı.
     İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer ise şunları kaydetti:
     "Türkiye, maden ve traverten zenginlikleri açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Dünyadaki rekabet gücümüz her geçen gün artıyor. Bugün Türk mermerleri Beyaz Saray'dan Kabe'ye kadar birçok önemli projede kullanılıyor. Türk mermerlerinin dünyadaki kullanım oranına bağlı olarak maden sektörü ihracatı da artıyor. Bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,4 oranında artan maden sektörü ihracatımız 3 milyar doları aştı. Doğal taş ihracatı ise yılın ilk üç çeyreğinde yüzde 12'lik bir artış oranı yakalayarak 1,4 milyar dolara ulaştı. 9. Natural Stone Fuarı sırasında yapılacak iş anlaşmaları, sektörün yıl sonu ihracat hedeflerine ulaşmasında önemli bir itici güç olacak."
     Doğal taş ve maden sektöründe ihracat hedeflerini büyüttüklerini belirten Özer, Türk maden ve doğal taş sektöründe ilk pazarın Çin olduğunu ve Çin'e alternatif olabilecek pazar olarak ise Hindistan'ı gördüklerini belirtti.
     Özer, hedeflerine ilişkin "Hindistan'ın uygulamış olduğu ithalat kotası bu pazara girişteki en önemli sorunumuz. Bu sorunu aşmak için Ekonomi Bakanlığı ile birlikte yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunda Hindistan, 300 bin ton olan ithalat kotasını önce 500 bine, daha sonra ise 600 bin tona çıkardı. Ancak bununla yetinmeyeceğiz ve kotaların tamamen kaldırtılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     9. Natural Stone Fuarı'nın, Türk mermeri ve doğal taşlarını yabancı mimar ve tasarımcılara tanıtılması için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Özer, "Türkiye mermerde tasarıma ağırlık verirse dünyanın en çok ihracat yapan ülkesi olabiliriz" dedi.
    
     -Fuarı 35 bin kişi ziyaret edecek-
    
     Toplam 60 bin metrekare alana sahip olan 9. Natural Stone Fuarı'na yerli ve yabancı 761 firma ve firma temsilcisi katıldı. Fuara katılan ülkeler arasında Çin, Hindistan, İran, Yunanistan ve İtalya dikkati çekiyor. 35 bin ziyaretçinin hedeflendiği Fuar, Türk maden ve doğal taş sektörünü dünyaya tanıtmak için büyük önem taşıyor.
     Fuara, İMİB'in Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuyla yürüttüğü çalışmalar sonucunda 11 ülkeden alım heyetleri geldi. Çin, Tunus, Azerbaycan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Makedonya, Kuveyt, İsrail ve Ürdün Natural Stone'a alım heyeti gönderen ülkeler arasında yer alıyor.
     9. Natural Stone Fuarı'nda, İMİB ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen Doğal Taş Tasarım Yarışması'nda dereceye giren projeler de sergileniyor. Fuar kapsamında, mimari projelerde doğal taş kullanımı ile ilgili sohbet toplantıları da düzenlenecek.
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir