DOĞAKA'dan kalkınmaya destek -DOĞAKA, sorumlu olduğu 3 ilde uyguladığı programlarla bölgenin…

  • Yazı boyutu
DOĞAKA'dan kalkınmaya destek
  -DOĞAKA, sorumlu olduğu 3 ilde uyguladığı programlarla 
  bölgenin…

DOĞAKA'dan kalkınmaya destek -DOĞAKA, sorumlu olduğu 3 ilde uyguladığı programlarla bölgenin gelişimine katkı sunuyor -Genel Sekreter Serdengeçti: "Mali Destek Programı kapsamında 2011'de 63 projeye 14,8 milyon TL destek verildi"

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), sorumlu olduğu 3 ilde uyguladığı destek programlarıyla bölgenin gelişimine katkı sunuyor.
     DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ajansın sorumluluk alanı içerisindeki Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye'de tarıma dayalı sanayi ve turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik mali destek programları hazırlandığını söyledi.
     DOĞAKA'nın 3 ilin ekonomik yönden kalkınmasına katkı sağlamayı amaçladığını dile getiren Serdengeçti, "Mali Destek Programı kapsamında 2011'de turizm altyapısının iyileştirilmesine yönelik 28 projeye 8,4 milyon TL, tarıma dayalı sanayinin gelişimi için 35 projeye 6,4 milyon TL olmak üzere toplamda 63 projeye 14,8 milyon TL destek verildi" dedi.
     Serdengeçti, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında ise projelere 12,8 milyon TL kredi desteği verileceğini anımsatarak, bu çerçevede bağımsız değerlendirme kurulu tarafından incelemeler yapıldığını ve yakın bir tarihte uygun görülen projelerin açıklanacağını dile getirdi.
     Her iki destek programıyla birlikte bölge illerine verecekleri katkının 27,6 milyon TL'ye ulaşacağını kaydeden Serdengeçti, "DOGAKA, bölgenin kalkınması için çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca il ve ilçelerin ekonomik gelişimine katkı sağlayacak güzel projeler çıkıyor. Bunun artarak devam etmesini arzuluyoruz" diye konuştu.
    
     -Bölge planı yatırımcı için fırsat-
    
     Ulusal kalkınma planına uyumlu olarak hazırladıkları "Bölge planı" çalışmasını yatırımcıların "fırsat" olarak değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Serdengeçti, "Çalışmaları tamamladık. İl merkezi ve ilçelerin nüfus yapısı, iktisadi durumu, altyapı, potansiyel gelişim alanları gibi konuları yeniden oluşturuldu. Böylece bölgemizin mevcut durum analizi gerçekleştirilmiş oldu" diye konuştu.
     Serdengeçti, uzman kişiler tarafından yürütülen mevcut durum analizi çalışmalarının bölgeye hangi alanlarda katkı sağlayabileceğini belirlemede öncülük ederek vizyon belirlemeye katkı sağlayacağını da kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir