Diyarbakır'dan Afrika'ya ticaret köprüsü -Afrika ile ticaret köprüsü kurmak amacıyla DİGİAD…

  • Yazı boyutu
Diyarbakır'dan Afrika'ya ticaret köprüsü 
  -Afrika ile ticaret köprüsü kurmak amacıyla DİGİAD…

Diyarbakır'dan Afrika'ya ticaret köprüsü -Afrika ile ticaret köprüsü kurmak amacıyla DİGİAD tarafından 25 işadamının katılımıyla Kenya ve Burundi'ye gezi düzenlendi -Gezide, çeşitli temaslarda bulunan işadamları, tarım ürünleri ve inşaat alanlarında önemli işbirliği imkanlarına kavuştu

Afrika ile ticaret köprüsü kurmak amacıyla Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) tarafından 25 işadamının katılımıyla Kenya ve Burundi'ye gezi düzenlendi.
     Diyarbakırlı işadamları Afrika ile ticaret köprüsü kurmak için önemli bir adım attı. DİGİAD, Güneydoğu'da istihdam ve ihracat imkanlarını artırmak için üyelerini Doğu Afrika'ya götürdü. Diyarbakırlı 25 işadamıyla Kenya ve Burundi'ye gezi düzenleyen DİGİAD, ihracat konusunda önemli bağlantıların yapılmasını sağladı.
     Kenya'nın başkenti Nairobi'de Ticaret Bakanlığı ve Yatırım Destek Ofisi'ni ziyaret eden işadamları, ülkedeki ticari imkanlar hakkında bilgi aldı.
     Diyarbakırlı işadamlarını makamında ağırlayan Kenya Ticaret Bakan Yardımcısı Abdulrazak Adan Ali, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin sürekli arttığını söyledi.
     Türk Hava Yolları'nın Nairobi ve liman şehri Mombassa'ya direk uçuş başlattığını anlatan Adan Ali, işadamlarına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.
     Kenya'nın, Uganda, Tanzanya, Burundi ve Ruanda ile gümrük birliği kurduğunu belirten Adan Ali, "Yani buraya gelen bir işadamı 5 ülkeye gümrüksüz mal satabilir. Malların ticareti, hareketi tamamen serbesttir. Ayrıca Sudan, Kongo ve Etyopya'ya buradan mal göndermek mümkün. Kenya'da şirket kuran bir kişi aynı anda birçok ülkeye ulaşma fırsatına kavuşuyor" dedi.
     Doğu ve Güneydoğu Afrika Ortak Pazarı (COMESA) bünyesindeki 19 ülkeye Kenya üzerinden gümrüksüz satış yapılabildiğinin altını çizen Adan Ali, kota sınırlamasına takılmadan Avrupa ve Amerika pazarına ulaşma imkanına da sahip olduklarını aktardı.
     DİGİAD Başkanı Alaattin Korkutata da Diyarbakır'daki yatırım imkanları konusunda bilgi verdi. Korkutata, madenler, mermer ve tarım alanlarında işbirliği yapılabileceğini anlattı.
     Görüşmede, Kenya Yatırım Destek Ofisi yöneticisi Roges Amisi ülkedeki ticari fırsatlar konusunda brifing verdi.
     İşadamları, Kenya'da Türkiye'den gelen gönüllülerin kurduğu okulları da gezdi. Nairobi'deki Light Akamedi öğrencileri Diyarbakırlı işadamlarına bir gösteri sundu. Kenyalı bir öğrencinin söylediği Kürtçe türkü ile Diyarbakır yöresine ait halk oyunu gösterisi ayakta alkışladı.
    
     -Burundi ziyareti-
    
     İşadamları daha sonra Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Belçika'nın sömürgesi olan ve ancak 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Burundi'ye geçerek, özellikle inşaat sektörü, tarım ve enerji alanları üzerinde durdu.
     İşadamlarını ağırlayan başkent Bujumbura'nın Ticaret Odası Başkanı Nuzaneza Antoine, ülkesinin her türlü yatırıma açık olduğunu belirtti.
     Hidro elektrik santrali kuran yatırımcılara devletin alım garantisi verdiğini anlatan Antoine, inşaat, mobilya ve tarım sektörlerinde de büyük fırsatlar bulunduğunu kaydetti.
     Gezide, Kenya ve Burundi'de ikili görüşmeler yapan işadamları, farklı alanlarda somut projeler hazırlamak konusunda mutabakata vardı. Alçı sektöründe Avrupa'nın en büyük fabrikasına sahip olan Diyarbakır'daki Karlis firması, Doğu Afrika'ya yapı kimyasalları ihraç etmeye hazırlanıyor. Gezi ile işadamları, tarım ürünleri ve inşaat alanlarında da önemli işbirliği imkanlarına kavuştu.
    
    
    

Bu haberi 312 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir