Diyarbakır'da Genç KAGİDER Günleri -KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı: "Dünya'da kadın…

  • Yazı boyutu
Diyarbakır'da Genç KAGİDER Günleri
  -KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı:
  "Dünya'da kadın…

Diyarbakır'da Genç KAGİDER Günleri -KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı: "Dünya'da kadın istihdamı oranı yüzde 52, Türkiye'de ise yüzde 26'dır" -DİKASUM Başkanı Prof. Dr. Nuriye Mete: "Yasal düzenlemeler, kadın bakışı ve gereksinimleri dikkate alınarak planlanmalı"

Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı, kadın istihdamında dünya ortalamasının yüzde 52, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 26 olduğunu söyledi.
     Yönetim Kurulu Üyesi Adalı, Dicle Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlenen "Genç KAGİDER Günleri" etkinliğinde yaptığı konuşmada, yaklaşık 10 yıl önce kadın girişimciliğini geliştirmek, ekonomik ve sosyal yaşamda kadının konumunu güçlendirmek amacıyla KAGİDER'in kurulduğunu hatırlattı. Kadının üreterek, tüm karar mekanizmalarında etkin rol alacağı bir dünya yaratmak hedefiyle 10 yıl önce dernek olarak çalışmalara başladıklarını ve aradan geçen bu sürede dernek olarak çok önemli projelere imza attıklarını ifade eden Adalı, şöyle konuştu:
     "Kadın girişimciliğini ve istihdamını artırmak için öncelikle kadının ekonomik ve siyasi konumunu güçlendirmek gerekir. Bugün yüksek öğrenimde okuyan kadınların oranı yüzde 45'dir. Ancak üniversiteden mezun olan kadınların iş yaşamındaki oranı yüzde 26'dır. Yani okuyan kadınların küçümsenmeyecek bir bölümü ortadan kayboluyor. Çalışan kadınların başarı yüzdesi ise çok yüksek. Türkiye'deki kadın CEO oranı yüzde 12'dir. Bu oranla dünyada sıralamasında ilk 5'e giriyoruz. Dünya'da kadın istihdamı oranı yüzde 52, Türkiye'de ise yüzde 26'dır. Bu oran OECD ülkelerinde yüzde 62'dir. Hükümet kadın istihdamını 2023 yılında yüzde 35'e yükseltmeyi hedefliyor. Bu nedenle kadınla ilgili politikaların hızlı ilerlemesi için çok çalışacağız. Kadın istihdamı artırılmalıdır. Sosyal hayat, siyaset ve ekonominin içinde kadın daha fazla olmak zorundadır."
    
     -"Engellerin kaldırılması gerekiyor"
    
     Dicle Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DİKASUM) Başkanı Prof. Dr. Nuriye Mete ise kadın istihdamında özellikle 1980'den itibaren büyük artış olduğunu, süreç içerisinde de kadının iş yaşamının vazgeçilmez aktörü haline geldiğini söyledi.
     İş yaşamına giren kadının ilk yıllardaki görevinin emek gerektiren el işleriyle sınırlı olduğunu ancak bunun zaman içerisinde bilgi ve eğitime dayalı hizmetlere dönüştüğünü bildiren Prof. Dr. Mete, "Kadın istihdamının artırılması, kadının aile ve toplum yaşamında güçlenmesini sağlayacaktır. Kadın istihdamının artışı cinsiyet ayrımcılığının azalmasına da katkı sunacaktır. Kadın girişimlerinin karşılaştığı engellerin kaldırılması gerekiyor. Yasal düzenlemeler kadın bakışı ve gereksinimleri dikkate alınarak planlanmalı" dedi.
     Mete, genç nüfusa sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle turizm ve tarıma dayalı sektörlerde kadınlar için büyük istihdam oluşturulabileceğini sözlerine ekledi.
     Daha sonra gerçekleştirilen panele Ufuk Tarhan, Sanem Oktar Öğüt, Altın Mimir ile Güneydoğu Demokrasi Derneği Başkanı Mustafa Canoruç konuşmacı olarak katıldı.
    
    
    

Bu haberi 175 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir