Diyalog Avrasya Platformu Antalya Forumu -CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: -"Özellikle…

  • Yazı boyutu
Diyalog Avrasya Platformu Antalya Forumu
  -CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak:
  -"Özellikle…

Diyalog Avrasya Platformu Antalya Forumu -CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak: -"Özellikle krizin sorumlusu olarak görülen finansal kuruluşların hesap vermekten politik sistemce kaçırılması, üstüne üstlük kamu kaynaklarının finansal kurumlara aktarılması tüm dünyada politik sistemle güvensizliği arttırdı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Özellikle krizin sorumlusu olarak görülen finansal kuruluşların hesap vermekten politik sistemce kaçırılması, üstüne üstlük kamu kaynaklarının finansal kurumlara aktarılması tüm dünyada politik sistemle güvensizliği arttırdı" dedi.
     Öztrak, Tekirova turizm merkezindeki Rixos Oteli'nde düzenlenen ve 21 ülkeden katılımcının yer aldığı Diyalog Avrasya Platformu (DAP) "Küresel Ekonomik Düzeni Yeniden Düşünmek" başlıklı Antalya Forum'una katıldı.
     Küresel krizin tüm dünyada etkilerinin hissedilmeye devam ettiğini kaydeden Öztrak, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (İLO) rakamlarına göre dünyada 75 milyon gencin işsiz olduğunu söyledi. Bu rakamın 209 ülkenin sahip olduğu nüfustan daha fazla olduğuna işaret eden Öztrak, gençlerin iş ve istihdamdan uzak kalmasının, güvencesiz işlerde çalışmasının ekonomik açının yanı sıra sosyal sorunları da beraberinde getirdiğini vurguladı.
     Kriz sürecinin ekonomik sistem kadar politik makamların da başarısızlığını tartışmaya açtığını kaydeden Öztrak, "Özellikle krizin sorumlusu olarak görülen finansal kuruluşların hesap vermekten politik sistemce kaçırılması, üstüne üstlük kamu kaynaklarının finansal kurumlara aktarılması tüm dünyada politik sistemle güvensizliği arttırdı" dedi.
     Öztrak, CHP olarak Birleşmiş Milletler'in öncülüğünde bu sorunlara çözüm olacak her türlü çalışmalara desteklediğini bildirdi.
     Diyalog Avrasya Platformu (DAP) Dönem Başkanı Volodymyr Serhiyçuk, DAP'ın ülkeler arasında işbirliği kurmayı amaçladığını, bu doğrultuda bu tür programlar hazırlandığını söyledi.
     Avrasya'yı sadece coğrafya olarak değerlendirmediklerini, ülkeler arasındaki ahlaki değerlerin sürdürülebilmesi olarak değerlendirdiklerini dile getiren Serhiyçuk, kültürel yaklaşım işbirliğini önemsediklerini kaydetti. Platform olarak demokrasi, insan hakları, ekonomi konularını ele aldıklarını ifade eden Serhiyçuk, "Medeniyetler arası çatışma oluşturmayı değil, medeniyetler arasında diyalog kurmayı istiyoruz, ki medeniyetler birbirlerini daha iyi tanısın" diye konuştu.
     Toplantıda, Türkiye temsilcilerinin yanı sıra Almanya, ABD, Azerbaycan, Belarus, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Estonya, Gürcistan, Fransa, Hindistan, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Mısır, Polonya, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna'dan katılımcı yer aldı.
     Konuşmaların ardından katılımcılara plaket verildi.
    
    
    

Bu haberi 191 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir