DİSK'in açlık ve yoksulluk sınırı raporu -Kasım ayında dört kişilik aile için açlık sınırı bin…

  • Yazı boyutu
DİSK'in açlık ve yoksulluk sınırı raporu
  -Kasım ayında dört kişilik aile için açlık sınırı
  bin…

DİSK'in açlık ve yoksulluk sınırı raporu -Kasım ayında dört kişilik aile için açlık sınırı bin 61, yoksulluk sınırı 3 bin 354 lira olarak hesaplandı

DİSK, Kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 61, yoksulluk sınırının 3 bin 354 lira olarak hesaplandığını bildirdi.
     DİSK Araştırma Enstitüsü'nce yapılan çalışmada, Kasım ayında dört kişilik bir ailenin zorunlu gıda harcamaları için bin 61, giyim ve ayakkabı için 210, kira, su, elektrik vb. için 949, mobilya, ev bakımı vb. için 192, sağlık için 75, ulaştırma için 327, haberleşme için 144, eğlence ve kültür hizmetleri için 747, eğitim için 66, lokanta, yemek, otel vb. için 139, çeşitli mal ve hizmetler için 118 lira ayırması gerektiği öngörüldü.
     Bu harcama kalemlerinin toplamında dört kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken asgari harcama tutarı da 3 bin 354 lira olarak belirlendi.
     Raporda, "Eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretli işçinin ailesi ile aç kalmadan yaşaması mümkün değil. Söz konusu işçi asgari ücret geliri ile başka bir harcama yapmaksızın ancak 22 gün ailesiyle karnını doyurabiliyor. Kalan 8 gün açlığa mahkum. İnsanca yaşamak için asgari ücretlinin geliri ise sadece bir hafta yetebiliyor" ifadeleri yer aldı.
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir