DİSK Araştırma Enstitüsü: "Asgari ücretin belirlenmesi süreci toplu pazarlık süreci olarak ele…

  • Yazı boyutu
DİSK Araştırma Enstitüsü:
  "Asgari ücretin belirlenmesi süreci toplu pazarlık
  süreci olarak ele…

DİSK Araştırma Enstitüsü: "Asgari ücretin belirlenmesi süreci toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır"

DİSK Araştırma Enstitüsü'nden, asgari ücreti belirlenme sürecinin toplu pazarlık süreci olarak ele alınması gerektiği bildirildi.
     Enstitü'den yapılan yazılı açıklamada, OECD'nin saatlik reel asgari ücret tablosu üzerinden indeksleme yöntemiyle yapılan araştırmada, asgari ücretlinin alım gücünün 2000 yılı ile karşılaştırıldığında dolar bazında yüzde 52 azaldığı ileri sürüldü.
     Asgari ücretlinin alım gücünün dolar bazında Meksika ve Türkiye'de düştüğü öne sürülen açıklamada, geçen yıl 254 ülke arasında, çalışma saati başına en düşük asgari ücretlinin olduğu 6. ülkenin Türkiye olduğu ifade edildi.
     Açıklamada şunlar kaydedildi:
     "Asgari ücretin belirlenmesi süreci toplu pazarlık süreci olarak ele alınmalıdır. Asgari ücret gelir dağılımını düzenleyici yönde belirlenmeli ve ekonomik büyümeden pay alınmalıdır. Asgari ücretlinin geçim haddi ile enflasyon arasındaki uyumsuzluğun yoksullaştırıcı etkisi göz önüne alınarak, enflasyon verilerinde temel harcama kalemleri dikkate alınmalı, TÜFE sepeti emek örgütlerinin katılımıyla belirlenmeli ve denetlenmelidir. Sabah 06.00-09.00 ile akşam 18.00-21.00 saatleri arasında ulaşım parasız olmalıdır. Asgari ücret vergi dışı bırakılmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir