Dışişleri Bakanı Davutoğlu (2): -"Uluslararası camianın tek bir ses vermesi gerekiyor. Ancak bu…

  • Yazı boyutu
Dışişleri Bakanı Davutoğlu (2):
  -"Uluslararası camianın tek bir ses 
  vermesi gerekiyor. Ancak bu…

Dışişleri Bakanı Davutoğlu (2): -"Uluslararası camianın tek bir ses vermesi gerekiyor. Ancak bu olursa Esad bu tavrını değiştirecektir. Yoksa bu otokratik rejim illüzyonu devam edecektir"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Uluslararası camianın tek bir ses vermesi gerekiyor. Ancak bu olursa Esad bu tavrını değiştirecektir. Yoksa bu otokratik rejim illüzyonu devam edecektir" dedi.
     Bakan Davutoğlu, Dünya Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen ve Arap Baharı'nın tartışıldığı oturumda yaptığı konuşmada,Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile 9 yıldır çok iyi ilişkileri olduğunu, 62 kez Şam'a gittiğini söyledi.
     "Irak'ta gördüklerimizinden sonra umudumuz oydu ki, Suriye toplumu 9 ay içerisinde ekonomik reformlarla, orta sınıfın güçlendirilmesi ile güçlensin ve kademeli olarak bir olumlu değişim olsun" diyen Davutoğlu, Arap Baharı'ndan önce de Beşar Esad'ın kendisiyle özel olarak, sistemi nasıl daha katılımcı yapabileceği konusunu konuştuğunu anlattı.
     Esed'in, her zaman sözler verdiğini, reformlar yapacağını ve Türkiye'nin reform paketlerinin bir kısmını Suriye'de yapmak istediğini söylediğini belirten Davutoğlu, "Fırtınanın kopacağını hissettiğimiz anda, Tunus'ta olanların her yere sıçrayacağını gördük ve en zor olanın Suriye olacağını tahmin ettik. Kendisi ile konuştuk. Çok açıkça söylüyorum. O dönemde Bin Ali ve Mübarek'ten farklı olarak İsrail'e karşı duruşu nedeniyle bir halk desteği, meşruiyeti vardı. Ama o fırsatı kaçırdı" diye konuştu.
    
     -"Reforma teşvike devam ettik, Esed reddetti"-
    
     Davutoğlu, dört-beş ay, aşırı güç kullanmasına rağmen kendisi ile istişarede bulundukları Esad'ı, reforma teşvike devam ettiklerini, ancak Esed'in bunu reddettiğini aktardı.
     "Oysa Suriye halkı o dönemde reform istiyordu. Yoksa liderlerini değiştirmek istemiyorlardı" diyen Davutoğlu, Esad'ın ise, demanstrasyon yapanlara karşı orduyu kullandığını dile getirdi.
     Davutoğlu, şöyle konuştu:
     "Mısır'da neden daha barışçıl bir dönüşüm oldu- Çünkü orduları daha halkı dahil eden, daha katılımcıydı. Oysa Kaddafi'nin orduları daha dışlayıcıydı ve çok büyük sorunlar yaşattı. Suriye'de de bildiğiniz gibi üst rütbelinin yüzde 85'i bir gruptan, dolayısıyla biz bundan hemen korktuk. Hemen söylediğimiz, 'aman orduyu bu işte kullanma' demek oldu. Ama kullandı."
    
     -"Uluslararası camianın tek bir ses vermesi gerekiyor"-
    
     Bakan Davutoğlu, Esad'in uluslararası camianın zaafını anladığına dikkati çekerek, "Uluslararası camia birleşmiyordu. Tek ses vermiyordu. Esad zaman kazanmaya çalıştı. Kofi Annan'dan sonraki ateşkesle iki bin kişi daha öldü. Bu nasıl bir ateşkes- Uluslararası camianın tek bir ses vermesi gerekiyor. Ancak bu olursa, Esad bu tavrını değiştirecektir. Yoksa bu otokratik rejim illüzyonu devam edecektir. Ben rejimin kendisinden ve Esad'ın kendisine bir değişiklik geleceğine inanmıyorum. Ancak gerçek bir uluslararası baskı olursa, Suriye halkı barışçıl gösteri yapabilirse ki, Kofi Annan'ın altı noktalı planında bu var. Ancak o zaman bir ümit olabilir" şeklinde konuştu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir