Dış ticarette teknik düzenlemeler ve standartlarda değişiklik yapıldı -İhracata konu maddelerden…

  • Yazı boyutu
Dış ticarette teknik düzenlemeler ve standartlarda değişiklik yapıldı
  -İhracata konu maddelerden…

Dış ticarette teknik düzenlemeler ve standartlarda değişiklik yapıldı -İhracata konu maddelerden gerekli görülenlerin zorunlu standart ve ticari kalite kontrolleri, Ekonomi Bakanlığı'nın Bölge Müdürlükleri Ürün Denetmenleri Grup Başkanlıklarında görevli ürün denetmenleri tarafından Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslara göre yürütülecek

Ekonomi Bakanlığı, ihracata konu maddelerden gerekli görülenlerin zorunlu standart ve ticari kalite kontrollerinin, Bakanlığın Bölge Müdürlükleri Ürün Denetmenleri Grup Başkanlıklarında görevli ürün denetmenleri tarafından Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslara göre yürütülmesine karar verdi.
     Ekonomi Bakanlığı'nın, "Dış Ticarette Teknik Düzenlemeler ve Standardizasyon Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, uygulama usul ve esasları ile geçerlilik süresi, ürün veya ürün grubu bazında Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca tebliğ ve talimatlar ile belirlenen ve standardı ihracatta zorunlu uygulamada bulunan malları imal ve ihraç eden, belirli bir kalite düzeyine ulaşmış firmalara verilen ve parti bazında zorunlu standart denetimlerinden muafiyet getiren "Ticari Kalite Denetim Yeterlilik Belgesi" uygulaması, yürürlükten kaldırıldı.
     Yönetmelikle, ihracata konu maddelerden gerekli görülenlerin zorunlu standart ve ticari kalite kontrolleri, Bakanlığın Bölge Müdürlükleri Ürün Denetmenleri Grup Başkanlıklarında görevli ürün denetmenleri tarafından Bakanlıkça belirlenecek usul ve esaslara göre yürütülecek.
     İhracatçı veya temsilcisi, zorunlu standart ve ticari kalite kontrolüne tabi maddelerin ihracatında ilgili Ürün Denetmenleri Grup Başkanlığı'na başvuracak.
     Mal, fiziki muayene ve gerekli görülen durumlarda laboratuvar analizleri sonucunda tüzük veya standardına uygun bulunduğu takdirde, ürün denetmenlerince gerek görülmesi halinde, ambalajların üzerine denetlendiğini gösteren işaret konulacak ve ambalajların sonradan açılmasını önlemek için gerekli tedbir alınacak. Denetlenmiş mal için ihracatçısına veya temsilcisine, gümrüklere ibraz edilmek üzere, malın ilgili tüzük veya standardına uygunluğunu belirten kontrol belgesi verilecek. Kontrol belgesi elektronik ortamda ya da kağıt ortamında düzenlenebilecek. Kontrol belgesi ile mal arasındaki bağlantıyı sağlamak için ambalajlar üzerindeki parti numarası ve diğer resmi işaretler belgelere yazılacak.
     İhracatta zorunlu standart ve ticari kalite kontrolüne tabi maddelerden ihtiyaç duyulanların yetiştirildikleri bölge ve çeşidin özelliklerine göre ulaşım durumu da göz önüne alınarak, vardığı yerdeki pazar isteklerini karşılayacak olgunlukta ihraç edilebilmelerini sağlamak için, gerekli görülen yerlerde kesim, toplama ve ihraç tarihlerini belirlemek üzere Bakanlıkça tespit edilecek ilgililerden oluşan bir komisyon kurmaya Bakanlık yetkili, ihracatçı firmalar ise komisyon kararlarına uymakla yükümlü olacak.
     İhracatta zorunlu standart ve ticari kalite kontrolüne tabi maddeler, söz konusu maddelerin tüzük veya standardına uygunluğunu gösterir kontrol belgesinin elektronik ortamda ya da kağıt ortamında bulunmaması, kontrol belgesinin süresinin geçmiş olması, ambalajlarının üzerinde gereken parti numarası ve diğer resmi işaretleme bilgilerinin bulunmaması ile ilgili maddede belirtilen komisyon kararlarına riayet edilmemesi durumlarında ihraç edilemeyecek.
     Mal ilgili standardına veya teknik düzenlemeye uygun bulunduğu takdirde, ithalatçı veya temsilcisine malın standardına veya teknik düzenlemeye uygunluğunu belirten belge verilecek. Söz konusu belge elektronik ortamda ya da kağıt ortamında düzenlenebilecek.
     Değişiklikle, yönetmeliğin ekleri yürürlükten kaldırılırken, yönetmelikte geçen Çevre ve Orman Bakanlığı'nca, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nca, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nı, Dış Ticarette Standardizasyon Genel Müdürlüğü'nü, Müsteşarlık, Müsteşarlıkça, Müsteşarlığa, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ifadeleri sırasıyla; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, Ekonomi Bakanlığı'nca, Ekonomi Bakanlığı'nı, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü'nü, Bakanlık, Bakanlıkça, Bakanlığa, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak değiştirildi.
     Yönetmelik, 1 Şubat 2013 tarihinde yürürlüğe girecek.
    
    
    

Bu haberi 173 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir