Dış ticaret verisi pozitif ayrışmayı destekledi

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verisi pozitif ayrışmayı destekledi

Dış ticaret verisi pozitif ayrışmayı destekledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi dün açıklanan dış ticaret verilerinin olumlu katkısıyla rekor kırmaya devam etti. Küresel hisse senedi piyasalarının sınırlı da olsa satıcılı seyrettiği günü endeks yüzde 1,13 oranında yükselişle 72.528 puandan tamamlarken, İMKB 100 endeksinin bu yılbaşına göre yükselişi yüzde 41'i aştı.
     ABD'de New York borsası Sandy kasırgası nedeniyle verilen iki gün aranın ardından dün işleme başlasa da dar bantta düşük işlem hacmiyle yatay hareket ettiği görüldü. Dow Jones endeksi günü bir önceki kapanışa göre yüzde 0,08 oranında değer kaybederken, S&P 500 endeksi yüzde 0,27 oranında geriledi.
     Avrupa tarafında hisse senetleri piyasasında yüzde 0,30 ile 0,80 arasında kayıplar görülürken Yunanistan'da ASE endeksi banka hisselerindeki sert düşüşlerle art arda 5. işlem gününü de düşüşle tamamladı.
     Bugüne gelindiğinde Asya borsalarının Çin'de açıklanan imalat sanayi verisinin önceki döneme göre büyümeye işaret etmesinin ardından alıcılı seyrederken, avro/dolar paritesi ise uluslararası piyasada 1,2950 seviyelerindeki yatay seyrine devam ediyor.
     Analistler yurt içinde not artırım beklentisi ve teknik olarak endeksin zirvede olmasının desteğiyle diğer piyasalardan pozitif yönde ayrıştığını ve bu ayrışmanın açıklanan makro ekonomik verilerden de destek bulduğunu belirtiyor. Endeksin 72.500 üzerinde 74.000 - 74.500 seviyelerinin direnç konumuna gelebileceğini ifade eden analistler satış karlarının etkisinin artırması durumunda sert düzeltme hareketleri olabileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor.
    
     Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
    
     10.00 Türkiye ekim ayı imalat sektörü PMI
     11.00 Türkiye, TİM ekim ayı ihracat verileri
     11.30 İngiltere, ekim ayı imalat sektörü PMI
     12.00 Türkiye, İTO ekim ayı enflasyon verileri
     14.15 ABD, ekim ayı ADP özel sektör istihdam verisi
     14.30 ABD, 3. Çeyrek tarım dışı verimlilik
     14.30 ABD, haftalık işsizlik maaşı başvuruları
     14.58 ABD, ekim ayı imalat sektörü PMI
     16.00 ABD, eylül ayı inşaat harcamaları
     16.00 ABD, ekim ayı ISM imalat endeksi
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir