Dış ticaret verileri -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Altın ihracatından…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri
  -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil:
  -"Altın ihracatından…

Dış ticaret verileri -T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil: -"Altın ihracatından arındırıldığında gerek aylık bazda gerek yıllık bazda ihracatın o kadar da iyi gitmediği görülmekte"

T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil, altın ihracatından arındırıldığında gerek aylık bazda gerek yıllık bazda ihracatın o kadar da iyi gitmediğini belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerini değerlendiren Fertekligil, dış ticaret açığının ekim ayında da beklentilerin altında geldiğini belirtti. İhracatın artarken, ithalattaki azalma devam ettiğini bunun ilk bakışta olumlu olduğunu ifade eden Fertekligil, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Ancak bence değerlendirilmesi gereken iki unsur var. Birincisi ithalattaki azalmanın devam etmesi. Son kapasite kullanım oranları da dikkate alındığında, ekonomide son çeyrekte beklenen ivmelenmenin gerçekleşmediği görülmekte ve 2012'nin son çeyreğinde de büyüme hızının düşük seyredeceği anlaşılmakta. Bu da Merkez Bankası'nı faiz düşürmekte cesaretlendirebilir. Kasım ve aralık verilerini de görmekte yarar var.
     İkinci olarak altın ihracatının etkisinin devam ettiğini görmekteyiz. Mücevher ve altın ihracatı ekimde de ilk kalemi oluşturmuş durumda. Diğer yandan yine Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yönelik ihracat da olağanüstü artıyor. Ancak altın ihracatından arındırıldığında gerek aylık bazda gerek yıllık bazda ihracatın pek o kadar da iyi gitmediği görülmekte, hatta artış hızı yüzde 1'lerde. Bu da aslında dış ticaretteki dengelenmenin çok da olumlu olmadığını bize göstermekte."
     Bu verilerin cari açığa olumlu yansıyacağını ancak altın ihracatındaki durumun sürdürülebilir olup olmadığının tartışıldığını belirten Fertekligil, "ABD'de görüşülmekte olan yeni yasa İran'a yönelik kıymetli maden ticaretine de yaptırım geleceğine işaret etmekte. Her ne kadar şu an için böyle bir durum söz konusu değilse de Türkiye'nin İran'dan yaptığı doğal gaz alımlarının altın ticaretiyle ödenmesi olayının devam edip etmeyeceği şüpheli. Çünkü bu işlemler BAE yoluyla olsa bile orta vadede ABD'den ve AB'den bu ticarete yönelik yeni kararlar gelebilir" dedi.
     Fertekligil, altın ihracat ve ithalat verilerinin normalize olmasının ve İran faktörünün etkisinin azalması ile dış ticaretteki gerçek durumu yansıtmasının, ekonomik değerlendirmeler açısından daha gerçekçi bir görüntü verileceğini ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 209 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir