Dış ticaret verileri -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Dış ticaret dengesindeki…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri
  -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"Dış ticaret dengesindeki…

Dış ticaret verileri -OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Dış ticaret dengesindeki görünüm cari açığa yardımcı olmakta ve bir anlamda başka bir kredi derecelendirme kuruluşundan bir tane daha yatırım yapılabilir notu alma ihtimalimizi kuvvetlendirmektedir" -"Notların seviyeleri düşünüldüğünde Moody's'in Türkiye'yi 2013 yılının ilk yarısında yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasını bekliyoruz"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, dış ticaret dengesindeki görünümün cari açığa yardımcı olduğunu ve bir anlamda başka bir kredi derecelendirme kuruluşundan bir tane daha yatırım yapılabilir notu alma ihtimalini kuvvetlendirdiğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan Ekim ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, ekim ayı dış ticaret verisinin ekim ayı 4. çeyrek büyümesi ile ilgili olumlu sinyal veren kapasite kullanım oranı sonrasında kendileri için büyük önem taşıdığını vurgulayarak şunları belirtti:
     "Hatırlanacağı üzere ekim ayı kapasite kullanım oranı ilk 10 ayın en yüksek düzeyine çıkmıştı. Fakat ekim ayı dış ticaret açığı 5,5 milyar dolar ile beklentilerin bir hayli altında kalmıştır. Ayrıntılara bakıldığında ihracat tarafı beklentimiz paralelinde gelirken, altın ihracatının desteği 1,5 milyar dolar ile sürmüştür. İlk 10 ayda altın ihracatı 14,3 milyar dolara ulaşmıştır. Genel olarak bakıldığında 2012 yılında ihracatta hükümet tahmini olan 149,5 milyar dolara ulaşılacağı açıktır."
     İthalat tarafının Ocak-Şubat sonrası en düşük seviyede gerçekleşmiş olmasının büyümenin yapısı gözönüne alındığında hem 2012 yılı hem de 2013 yılının belirleyicisi olduğunu öngördükleri 4. çeyrek büyümesi ile ilgili olumlu sinyaller vermediğini belirten Girgin, şu değerlendirmede bulundu:
     "İlk 3 çeyrek ortalama büyümesi 4. çeyrek büyümesinde gözle görülür bir hızlanmayı gerekli kılmaktaydı. Bu çerçeve de 2012 yılı hükümet tahmini olan yüzde 3,2 GSYH büyümesinin biraz zor olduğunu düşünüyoruz. Bu zayıf ekonomik görünüm Merkez Bankası'nın düşük faiz politikasını da destekler niteliktedir. Hem TL'de son dönemde görülen değerlenme eğilimi hem de zayıf büyüme görünümü bağlamında 18 Aralık faiz toplantısında politika faiz oranında 25 baz puan indirim beklemekteyiz. Tabii diğer yandan dış ticaret dengesindeki görünüm cari açığa yardımcı olmakta ve bir anlamda başka bir kredi derecelendirme kuruluşundan bir tane daha yatırım yapılabilir notu alma ihtimalimizi kuvvetlendirmektedir. Notların seviyeleri düşünüldüğünde Moody's'in Türkiye'yi 2013 yılının ilk yarısında yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasını bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir