Dış ticaret verileri... -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Açık…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri...
  -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:
  -"Açık…

Dış ticaret verileri... -Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"Açık beklentilerin altında kalacak olsaydı TCMB'den yeni faiz indirimleri ve genişleyici söylem beklentileri artacaktı. Bu veri ardından TCMB'nin bir süre daha temkinli duruşunu sürdürmesi beklenebilir"

Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, "Açık beklentilerin altında kalacak olsaydı, TCMB'den yeni faiz indirimleri ve genişleyici söylem beklentileri artacaktı. Bu veri ardından TCMB'nin bir süre daha temkinli duruşunu sürdürmesi beklenebilir" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Doğan, kasım ayında 6,4 milyar dolar civarında dış ticaret açığı beklenirken, açıklanan rakam beklentilerin üzerinde 7,2 milyar dolarlık bir açığın gerçekleştiğini belirtti.
     Doğan, verilerin detaylarına bakıldığında 2011 yılı kasım ayına göre dış ticaret açığında sadece 400 milyon dolar civarında bir azalma olmasına karşın, geçen yıl kasım ayında yüzde 59,44 olan ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 65,9'a yükseldiğini ifade etti.
     Doğan, şunları kaydetti:
     "Bunun arkasındaki neden ihracatın artış hızının yüzde 24 iken, ithalatın artış hızının yüzde 12'de kalması oldu. Türkiye ekonomisi büyürken, dış ticaret açığı veren kronik yapısı göz önünde bulundurulduğunda, açığın beklentilerin üzerinde gelmesi, Merkez Bankası'nın yılın son çeyreğinde büyüme rakamlarında toparlanma yaşanacak söylemini de destekler nitelikte. Bu da TCMB'nin uyguladığı politikaların sonucunu iyi yönettiği algısını artıracağı için kuruma olan güveni de yükseltecektir. Açık beklentilerin altında kalacak olsaydı TCMB'den yeni faiz indirimleri ve genişleyici söylem beklentileri artacaktı. Bu veri ardından TCMB'nin bir süre daha temkinli duruşunu sürdürmesi beklenebilir. Verinin faizlerdeki olası geri çekilmeleri sınırlayacağını düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir