Dış ticaret verileri -İntegral Menkul Dğerler Analisti Egemen Candır: -"Dış ticaret verisinin…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri
  -İntegral Menkul Dğerler Analisti Egemen Candır: 
  -"Dış ticaret verisinin…

Dış ticaret verileri -İntegral Menkul Dğerler Analisti Egemen Candır: -"Dış ticaret verisinin piyasalara ilk etkisi sınırlı oldu"

İntegral Menkul Değerler AŞ Analisti Egemen Candır dış ticaret verisinin piyasalara ilk kademede etkisinin sınırlı olduğunu belirtti.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan ekim ayı dış ticaret verilerini değerlendiren Candır "Türkiye'nin ekim ayında dış ticaret 5,5 milyar dolar açık vererek böylece geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 31.2 azalma gösterdiğine değinerek "Ekim ayında Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı Avrupa Birliğinin geçen yıla oranla payı yüzde 44,2'den yüzde 40'a düşerken, son dönemlerde ihracatta artış görülen ülkeler olan Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne toplam ihracat 1,6 milyar dolara ulaştı"
     Türkiye'nin ekonomisindeki büyüme sinyallerinden biri olarak algılanabilecek dış ticaret verisinin piyasalara ilk kademede etkisinin sınırlı olduğuna dikkati çeken Candır değerlendirmesine şöyle devam etti:
     "Genel anlamda, bu ay içerisinde açıklanacak Türkiye'nin cari açığında olumlu etkilerinin gözlemlenebileceğini düşündüğümüz dış ticaret verisinin etkilerinin bu aşamada orta vadeli olarak algılanması gerektiğini düşünüyoruz. İMKB 100 endeksinde bu sabah itibari ile görülen sınırlı alış hareketinin, yurt dışı etkenleri takiben 72.800 - 73.1000 bandında direnç görmesi durumunda 72.500 seviyelerine çekilmeler gösterebileceğini, fakat bu seviyelerde alımların tekrar artabileceğini tahmin ediyoruz"
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir