Dış ticaret verileri -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Enerji dışı 12 aylık dış…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri
  -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren:
  -"Enerji dışı 12 aylık dış…

Dış ticaret verileri -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"Enerji dışı 12 aylık dış ticaret açığı 33,2 milyar dolarla ekim 2010'dan bu yana en düşük düzeye geriledi"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, enerji dışı 12 aylık dış ticaret açığının 33,2 milyar dolarla ekim 2010'dan bu yana en düşük düzeye gerilediğini belirtti.
     TÜİK tarafından açıklanan ekim ayına ilişkin dış ticaret verilerini değerlendiren Dağdeviren, beklentilerin çok altında kalan ekim ayı dış ticaret açığının özellikle ara malı ithalatında devam eden gerilemeyle birlikte ilk olarak akla kısa dönemde ekonomik aktivitedeki canlanmanın beklendiğinden yavaş olabileceği riskini akla getirdiğini belirtti.
     Özellikle reel kesim güven endeksinde devam eden olumlu seyrin dikkate alınması durumda, temkinli olunması gerekebileceği veya zaman içinde test edilmesi gereken bir gelişme ile karşı karşıya bulunabileceğini ifade eden Dağdelen, şunları kaydetti:
     "Ara malı ithalatındaki gerileme gerçekten ekonomik aktivitenin yavaşlamaya devam ettiğine mi işaret ediyor yoksa TL'nin reel olarak makul düzeylerde olması nedeniyle daha dengeli (ve istenen) çok aşırı ithalat artışı yaratmayan bir büyümeye mi işaret ediyor. İthalat ve ihracat detaylarında gördüğümüz kadarıyla ithalattaki gerilemede en önemli payı ara malları alırken, sermaye malı ve tüketim malı ithalattaki düşüşün önceki dönemlere göre yavaşladığını görüyoruz, bu da nispeten olumlu ve iç talepte beklenen ılımlı toparlanma beklentisini destekliyor.
     Fasıllar detayında ise ithalattaki düşüşün neredeyse üçte birinin, altının da yer aldığı inciler, kıymetli veya yarı kıymetli metaller, mücevher faslından kaynaklandığını görüyoruz. İhracatta ise yine aynı grup büyümeye önceki dönemlerde olduğu gibi liderlik yaparken, bu fasıl hariç büyümenin yeniden yüzde 1,7'ye gerilemesi (10 ayda toplam ihracat artışı yüzde 13,4, altın faslı hariç yüzde 3) önümüzdeki dönemde ihracatın büyümeye katkısının azalmaya devam edeceğini teyit ediyor."
     Dağdeviren, 12 aylık net enerji ithalatının ilk defa ekim ayında gerilemesinin, yıllık dış ticaret açığında gelecek dönemde beklenilen ılımlı yükselişin sınırlı olabileceğine işaret ettiğini belirterek, "Enerji dışı 12 aylık dış ticaret açığının ise 33,2 milyar dolarla Ekim 2010'dan bu yana en düşük düzeye gerilemiş olduğunu görüyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir