Dış ticaret verileri -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"İthalatın yılın genelinde…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri
  -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi:
  -"İthalatın yılın genelinde…

Dış ticaret verileri -Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: -"İthalatın yılın genelinde olduğu gibi aralık ayında da daralma göstermesi aralık ayı sanayi üretiminin de beklentilerin altında açıklanabileceği ihtimalini güçlendirdi"

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, "İthalatın yılın genelinde olduğu gibi aralık ayında da daralma göstermesi aralık ayı sanayi üretiminin de beklentilerin altında açıklanabileceği ihtimalini güçlendirdi" dedi.
     TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Bürümcekçi, önceki aylarda ihracatı sürükleyen altın ihracatının düşük kaldığını özellikle ithalatın beklentilerin altında kalmasının dış ticaret açığındaki olumlu sürprizi getirdiğini söyledi.
     İthalatın yılın genelinde olduğu gibi aralık ayında da daralma göstermesinin aralık ayı sanayi üretiminin de beklentilerin altında açıklanabileceği ihtimalini güçlendirdiğini ifade eden Bürümcekçi, "Bizim beklentimiz zaten yıllık artışın sadece yüzde 0,2 düzeyinde gerçekleşeceği yönünde" dedi.
     Verinin büyüme bir yandan 2012 yılı büyüme beklentilerinin aşağı çekilmesini de getirebilecekken, olumlu tarafta ise yıl sonu cari açık beklentilerinin de ciddi boyutta revize edilmesine neden olabileceğini ifade eden Bürümcekçi, şunları kaydetti:
     "Dış ticaret verisinden sonra, aralık ayı cari açık beklentimizi 5,2 milyar dolar olarak şekillendirdik. Geçen yıl cari açık 6,6 milyar dolardı. Ayrıca, önceki gün son çeyrek turizm gelirlerinde yapılan yukarı yönlü belirgin revizyonları da dikkate alarak yıl sonunda cari açığın 50 milyar dolara gerilemesini bekliyoruz. Önceki tahminimiz 52,0 milyar dolardı."
     TÜİK tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre aralık ayında dış ticaret açığı 7,2 milyar dolar olurken 2012 yılında toplam dış ticaret açığı 83 milyar 979 milyon dolar oldu.
     Öte yandan ihracat aralık ayında yıllık bazda yüzde 1,4 artışla 12,6 milyar dolar olurken, ithalat yüzde 3,7 azalışla 19,8 milyar dolar oldu. 2012 yılında 152 milyar 560 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken, 236 milyar 536 milyon dolarlık ithalat yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir