Dış ticaret verileri -ABank Baş Ekonomisti Serdar Şenol: "Yıl sonunda cari açığın 53 milyar…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret verileri
  -ABank Baş Ekonomisti Serdar Şenol: "Yıl sonunda cari açığın 
  53 milyar…

Dış ticaret verileri -ABank Baş Ekonomisti Serdar Şenol: "Yıl sonunda cari açığın 53 milyar dolara rahatlıkla gerileyeceğini düşünüyoruz"

ABank Baş Ekonomisti Serdar Şenol yıl sonunda dış açığın 83 milyar dolar, cari açığın da 53 milyar dolara rahatlıkla gerileyebileceğini ifade etti.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan ekim ayı dış ticaret dengesi gerçekleşmelerinin beklentilerden oldukça düşük kaldığını belirten Şenol "Ekim ayının en önemli özelliği bu ayda kredi talebinde artışın gündeme gelmesi ve üretim göstergelerinde de yükseliş gözlenmesiydi. Bu nedenle, ve artan ithalat vergilerinin desteğiyle ithalatta artış olması beklenmekteydi" dedi.
     Şenol, Ekim ayında ihracatın beklentilere paralel olarak yüzde 11,6 artışla 13,3 milyar dolara yükseldiğini ancak ithalatın yüzde 5,6'lık daralmayla 18,8 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, böylece ithalatın beklentilerden sapmasıyla dış açık tarafındaki daralma eğiliminin de devam ettiğini ve ekim ayında dış ticaret dengesinin 5,5 milyar dolar açıkla 2010 yılı mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine gerilediğini kaydetti.
     Dış açık tarafında altın ihracatının yine önemli rol oynadığına ve ekim ayında Türkiye'nin 1,24 milyar dolarlık altın ihracatı gerçekleştirdiğine de değinen Şenol "Bu arada dikkat çeken önemli bir faktör de ekim ayı özelinde tüketim eğiliminde görülen artışa karşılık tüketim malı ithalatında hiçbir hareket gözlenmemesi. Yatırım malları ithalatındaki zayıflama eğilimi azalırken, buna karşın tüketim malları ithalatında yüzde 5,5'ler düzeyinde gerileme eğilimi devam ediyor" dedi.
     Şenol değerlendirmesine şöyle devam etti: "Ekim ayıyla birlikte, özellikle ithalat tarafında bir davranış değişimi eğilimi öne çıkıyor. Tüketim eğilimi bu ay bazında artmış olsa da, bu gelişme ithalat talebine yansımıyor. Dolayısıyla, dış dengelenme tarafında farklı bir yapı da gündeme geliyor. Türkiye özelinde ithal mal talebinin yüksek seyrettiğini düşünsek de, ekim ayında bu kapsamda farklı bir sonuç ortaya çıktı. Ekim ayıyla birlikte yıllık dış açık düzeyi de 87,7 milyar dolardan 85.2 milyar dolara kadar inmiş oldu.
     Ekim ayında bu verilere göre cari açığın yaklaşık 3,0 milyar dolar düzeyinde gerçeklemesini bekliyoruz. Yıllık bazda da 55,8 milyar dolardan 54,3 milyar dolara kadar gerileme görülebilecek. Beklentimiz yıl sonunda dış açığın 83 milyar dolar, cari açığın da 53 milyar dolara rahatlıkla gerileyeceği şeklinde."
    
    
    

Bu haberi 104 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir