Dış ticaret organizasyonları Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirecek

  • Yazı boyutu
Dış ticaret organizasyonları Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda 
gerçekleştirecek

Dış ticaret organizasyonları Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda gerçekleştirecek

Yabancı ülkelerden Türkiye'ye ve Türkiye'den yurt dışına gerçekleştirilecek ticaret konseyi, ticaret heyeti, alım heyeti, iş forumu, iş adamı heyeti gibi ziyaretler ile benzeri organizasyonlar, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda yapılacak.
     Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzalı "Dış Ticaret Organizasyonlarının Koordinasyonu" konulu genelge yayımlandı.
     Genelgede Erdoğan, dünya ticaretinin, ekonomik bütünleşme süreçlerinin derinleştiği, küresel ölçekte pazara giriş stratejilerinin yoğun şekilde uygulandığı ve ihracat pazarlarında rakip ülkelerin aktif stratejiler geliştirerek, uluslararası ticarette pazar paylarını artırmaya çalıştığı bir dönemden geçtiğine dikkati çekti.
     Bu dönemin özellikleri ve Türkiye'nin 2023 vizyonunun, ekonomi ve dış ticaret politikalarının yeni bir anlayış ve yapıyla yürütülmesini zorunlu kıldığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:
     "Bu kapsamda, ihracata dayalı büyüme modeli çerçevesinde, mal ve hizmet sektörlerinde yatırım-üretim-ihracat zincirine ilişkin politikaların bir bütün olarak ele alınmasını sağlayacak bir kurumsal yapılanmaya duyulan ihtiyaç dikkate alınarak, 637 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Ekonomi Bakanlığı kurulmuş ve söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamenin 2'nci maddesinin (f) bendinde, 'Diğer kurum ve kuruluşların dış ticaret politikasını etkileyen faaliyet, temas ve düzenlemelerinin, genel dış ticaret politikasına uygunluğunu sağlamak, ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği halinde söz konusu faaliyet, temas ve düzenlemelerin koordinasyonunu ve yürütülmesini temin etmek' Ekonomi Bakanlığının görevleri arasında yer almıştır.
     Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak, uluslararası ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi; kamu kurumları, sektörel örgütler ve meslek kuruluşları arasında işbirliği ve uyumun sağlanarak mükerrerliğin önüne geçilmesi, kaynak israfının önlenmesi ve çalışmaların tek elden yürütülerek en yüksek ekonomik verimliliğin elde edilmesi amacıyla, yabancı ülkelerden ülkemize, ülkemizden yurt dışına gerçekleştirilecek, ticaret konseyi, ticaret heyeti, alım heyeti, iş forumu, iş adamı heyeti gibi ziyaretler ile benzeri organizasyonlar, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda yapılacak."
     Erdoğan, bu çerçevede, söz konusu organizasyonları gerçekleştirmek isteyen Ticaret ve Sanayi Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Odaları, Deniz Ticaret Odaları ve Ticaret Borsaları ile bunların üst kuruluşu, ihracatçı birlikleri ile bunların üst kuruluşu, esnaf ve sanatkarlar odaları ile bunların üst kuruluşları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi, Kalkınma Ajansları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ile üst kuruluşları tarafından program gerçekleştirilmeden makul bir süre önce Ekonomi Bakanlığı'na bilgi verileceği ve gerektiğinde Bakanlığın koordinasyonunda gerçekleştirileceğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir