Dış Ticaret İstatistikleri... -Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy:…

  • Yazı boyutu
Dış Ticaret İstatistikleri...
  -Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy:…

Dış Ticaret İstatistikleri... -Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy: -"Dış ticaret rakamları beklenenden olumlu" -"Yıllık birikimli dış ticaret açığını 94-94,5 milyar dolar düzeyine indi ve bu rakam 2011 yılı mayıs ayından beri en düşük düzeyinde"

Yatırım Finansman Menkul Değerler Başekonomisti Levent Durusoy, dış ticaret açığının beklenenden olumlu gerçekleştiğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan dış ticaret istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulunan Durusoy, ihracat rakamlarının da beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini, fakat burada altın ihracatının önemli bir payı bulunduğunu söyledi.
     Yüzde 10 üzerinde bir ihracat büyümesinin söz konusu olduğunu belirten Durusoy, şunları kaydetti:
     "Altın hariç tutulduğunda bu rakam yüzde 5'lere geriliyor. İthalatta ise ciddi anlamda beklentinin altında oluşan bir rakam söz konusu. Özellikle sermaye malı ve tüketim malı ithalatında ciddi bir daralma var. Bu iç talebin yılın ikinci çeyreğindeki toparlanma temposu ile ilgili bir miktar olumsuz sinyaller de veriyor diyebiliriz. Ama sonuç olarak birikimli dış ticaret açığının daraldığını görüyoruz."
     Yıllık birikimli dış ticaret açığını 94-94,5 milyar dolar düzeyine indiğini ve bu rakamın 2011 yılı mayıs ayından beri en düşük düzeyinde olduğunu kaydeden Durusoy, "Bununla birlikte cari açık geçen ay yıllık 67 milyar doların üzerinde açıklanmıştı. Bu rakam 64 milyar dolar düzeyine inebilir" dedi.
     Dış taraftaki dengelenme sürecinin devem ettiğini ifade eden Durusoy, "Yılın ikinci yarısında önemli bir iç talep canlanması olursa yılın sonlarına doğru 12 aylık birikimli rakamlardaki bu düşüş trendi sona erebilir. Genel olarak piyasasın beklediğinden daha olumlu bir dış ticaret açığı gördük" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir