Dış Ticaret İstatistikleri... -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici: -"İhracatta beklentilerin…

  • Yazı boyutu
Dış Ticaret İstatistikleri...
  -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici:
  -"İhracatta beklentilerin…

Dış Ticaret İstatistikleri... -Erste Group Başekonomisti Özlem Derici: -"İhracatta beklentilerin üzerinde gelen rakamlar sürdürülebilir olmayabilir, eğer dünya ciddi bir gerileme sürecine giriyorsa..."

Erste Group Başekonomisti Özlem Derici, dünya ekonomisinde ciddi bir gerileme sürecine girmesi durumunda ihracatta beklentilerin üzerinde gelen rakamların sürdürülebilir olamayacağını ifade etti.
     Haziran dış ticaret verilerinin beklenenin üzerinde olumlu geldiğini söyleyen Derici, geçen yıla göre enerji dışı ithalatta yüzde 10,6'lık bir düşüş olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:
     "Yüzde 20'nin üzerinde olan hatta yüzde 25'lere ulaşan enerji ithalatı da son iki-üç aydır düşük seyrederek katkısını sürdürmektedir. Bunun cari açığa yansıması pozitif. Dikkat edilmesi gereken ise; ikinci yarı verileri... Biz ikinci yarıda ekonomide toparlanma bekliyoruz. Ama bir yandan da dünyada ekonomik yavaşlama eğilimi devam ediyor. İhracatta beklentilerin üzerinde gelen rakamlar sürdürülebilir olmayabilir, eğer dünya ciddi bir gerileme sürecine giriyorsa... İhracat tarafı zayıflayabilir. İç talepteki hafif toparlanma ile ithalat başını kaldırabilir. Enerji fiyatları da beklenildiği gibi 100 dolarların altında kalsa, iç talepteki canlanmayı telafi edebilir, ama öyle görülmüyor. Dış ticaret açığındaki yavaşlama devam edecek ve bunu cari açıkta görebileceğiz.
     Altın ihracatı ve ithalatına bakıldığında dengedeyiz. İhracat performansına baktığımız zaman ise altın hariç ihracata bakmak gerekiyor. Toplam dış ticarete etkisi çok değil."
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir