Dış Ticaret İstatistikleri -BETAM Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu: "Cari açıkta Ekim'den…

  • Yazı boyutu
Dış Ticaret İstatistikleri
  -BETAM Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu:
  "Cari açıkta Ekim'den…

Dış Ticaret İstatistikleri -BETAM Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu: "Cari açıkta Ekim'den beri süregelen azalmanın devam edeceğini düşünüyoruz"

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM), Araştırma Uzmanı Dr. Zümrüt İmamoğlu, dış ticaret istatistikleri ile ilgili olarak, cari açıkta Ekim'den beri süregelen azalmanın devam edeceğini düşündüklerini belirtti.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2012 Haziran ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerini AA muhabirine değerlendiren İmamoğlu, "Büyümedeki yavaşlamaya paralel olarak dış ticaret açığındaki azalma devam ediyor. Haziran ayında geçen seneye göre ihracatta 2 milyar dolarlık artış olurken, ithalatta yaklaşık 1 milyar dolarlık azalma oldu, böylece dış ticaret açığı 3 milyar dolar azaldı. Ancak son birkaç aydır İran'a yapılan altın çıkışı, ihracatın normal seyrinden daha yüksek görünmesine neden oluyor, aynı zamanda ithalatı da olduğundan yüksek gösteriyor. Haziran ayında toplam altın ihracatı 1,36 milyar dolar, altın ithalatı ise 1,34 milyar dolar oldu. Dolayısıyla net toplama bakıldığında altın ticaretinin Haziran ayı dış ticaret açığına etki etmediği görülüyor" tespitlerinde bulundu.
    
     İhracat talebinin küresel kriz yüzünden hala baskı altında olduğunu belirten İmamoğlu şunları söyledi:
     "2. çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla ihracatta nominal olarak yüzde 8,5, ithalatta ise yüzde 2,8 artış görüyoruz. Ancak altın ihracat ve ithalatından ayrıştırıldığında ihracattaki artışın yüzde 3,5 civarında kalacağını, ithalatın ise yatay seyretmiş olacağını belirtelim. Burada önemli olan ithalattaki azalmanın çeyreklik bazda durmuş olması. Dolayısıyla bundan sonra net dış ticaretin büyümeye katkısı ağırlıklı olarak ihracat artışlarına bağlı olacak. İhracat talebi ise küresel kriz yüzünden hala baskı altında. Türkiye'nin 2012'de iç talebi canlandırmadan yüzde 4 büyümeyi sağlaması zor görünüyor. Dış ticaret açığındaki azalma cari açığa da elbette yansıyacak ve Ekim'den beri süregelen azalma devam edecektir. Bu da Türkiye'nin finansal kırılganlığını daha da azaltacak hatta yılın son çeyreğine doğru tekrar iç talebi canlandırıcı politikaların uygulamaya geçirilmesi için cesaretlendirici olabilecektir."
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir