Dış Ticaret İstatistikleri... -Abank Başekonomisti Serdar Şenol: -"Yıl sonunda dış ticaret açığı…

  • Yazı boyutu
Dış Ticaret İstatistikleri...
  -Abank Başekonomisti Serdar Şenol:
  -"Yıl sonunda dış ticaret açığı…

Dış Ticaret İstatistikleri... -Abank Başekonomisti Serdar Şenol: -"Yıl sonunda dış ticaret açığı 90 milyar doların altına gerileyebilir. Bunun sonucunda cari açık yıl sonunda 60 milyar doların altına inebilir"

Abank Başekonomisti Serdar Şenol, yıl sonunda dış ticaret açığının 90 milyar doların altına gerileyebileceğini, bunun sonucunda da yıl sonu cari açığın 60 milyar doların altına inebileceğini söyledi.
     Dış ticaret verilerinin beklentilerine yakın geldiğini belirten Şenol, beklentilerinin ithalatta 20,4 milyar dolar, ihracatta ise 13 milyar dolar düzeyinde olduğunu, ihracatın beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini kaydetti.
     İhracat tarafında altının katkısı göz ardı edildiğinde yüzde 4'lük bir pozitif hareket olduğunu anlatan Şenol, cari açık ve dış ticaret açığındaki dengelenmenin güçlenerek devam ettiğini ifade etti.
     İthalat tarafında bir miktar kıpırdanma beklentisi olduğunu, fakat iç talebin hem tüketim hem de yatırım anlamında zayıflamaya devam ettiğini söyleyen Şenol, şu değerlendirmede bulundu:
     "İhracat çok güçlenemediği için ithalatın zayıf seyri bir miktar daha devam edecek gibi duruyor. Bu verilerin önemi, kredi derecelendirme kuruluşunun bakış açısında önemli bir risk faktörü idi. Burada bir toparlanma var. Yıl sonu sonu cari açık 60 milyar doların altına inme olasılığı fazlalaştı. Yıl sonunda GSYH'nın yüzde 7-7,5 düzeyinde bir açık gerçekleşecek. Büyümeyi de koruyarak, yüzde 10'lardan buraya gelmek önemli."
     Türkiye'de neredeyse altın kalmadığını belirten Şenol, "İhracatın tamamı ithalata dayalı. Altında yurt içi stoklar kullanılıyor ve altın artık tamamen ithal edilip gönderiliyor" dedi.
     Yüzde 12'ye varan ithalat daralması söz konusu olduğunu ifade eden Şenol, bunun talep tarafında çok ciddi bir daralmaya işaret ettiğini, krediler tarafında işlerin bir miktar daha iyi gözükse de dış ticaret tarafının olumsuz seyrettiğini belirtti.
     Yıl sonunda dış ticaret açığının 90 milyar dolarına altına gerileyebileceğini, bunun anlamının da 60 milyar doların altına gerileyen cari açık olabileceğini söyleyen Şenol, "Bu anlamda Merkez Bankası'nın gidişattan memnun olduğunu, çok başarılı sonuçlar alındığını, sözkonusu durumun Merkez Bankası'nın elini rahatlatacağını düşünüyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir