Dış ticaret endekslerinde temel yıl güncellemesi -TÜİK, 2003 temel yıllı dış ticaret endekslerini…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret endekslerinde temel yıl güncellemesi
  -TÜİK, 2003 temel yıllı dış ticaret endekslerini…

Dış ticaret endekslerinde temel yıl güncellemesi -TÜİK, 2003 temel yıllı dış ticaret endekslerini 2010 temel yıllı olarak hesaplayacak -Kurum, kullanıcı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Standart Sanayi Sınıflaması-Rev4'e göre de dış ticaret endeksleri hesaplamaya başlayacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2003 temel yıllı dış ticaret endekslerini 2010 temel yıllı olarak hesaplayacak.
     TÜİK'ten yapılan açıklamada, dış ticarete konu olan malların birim değerlerinde ve miktarlarında meydana gelen değişimi ölçen endekslerin, ihracat ve ithalat için birim değer endeksleri ve miktar endekslerini kapsadığı belirtildi.
     Tüm endekslerde olduğu gibi dış ticaret endekslerinde de güncel gelişmeleri daha iyi yansıtmak amacıyla temel yıl değişimlerinin kaçınılmaz olduğu vurgulanan açıklamada, zincirleme yöntemin, temel yılın eskimesine ilişkin bazı sakıncaları ortadan kaldırmakla birlikte, dış ticaret endekslerinde kapsanan sektörlerin yeniden tespit edilmesi, ağırlığı azalan sektörler yerine ağırlığı artan sektörlerin kapsama alınması, endeks hesaplamada temel alınacak madde düzeyinin tespiti (Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu yerine Birleştirilmiş Mal Sınıflamasının kullanılması) gibi konuların ancak endeks temel yılının yenilenmesi ile mümkün olabildiği ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "2003 temel yıllı dış ticaret endeksleri 2010 temel yıllı olarak hesaplanmıştır. 2010 temel yıllı dış ticaret endeksleri ile dış ticarette meydana gelen yapısal değişimi daha iyi yansıtması amaçlanmaktadır. Kullanıcı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Standart Sanayi Sınıflaması-Rev4'e (ISIC Rev4) göre de dış ticaret endeksleri hesaplanmaya başlanılacaktır.
     Yeni hesaplanan endekslerin Ocak 2013 sonuçları, 14 Mart 2013 tarihinde haber bülteni ile yayımlanacaktır.
     Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış serilerin kapsamı da toplam endeks sayılarına ilave olarak alt kalemler düzeyinde de yapılarak genişletilmiştir. Uluslararası Standart Ticaret Sınıflaması-Rev3'ün (SITC Rev3) genel ve 10 alt kalemi, Geniş Ekonomik Grupların Sınıflamasının (BEC) 3 alt kalemi ile Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Standart Sanayi Sınıflamasının 4 alt kaleminin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış serilerine, dış ticaret endeksleri veri tabanlarından erişilebilecektir."
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir