Dış ticaret endeksleri -İhracat birim değer endeksi, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret endeksleri
  -İhracat birim değer endeksi, Ağustos ayında 
  geçen yılın aynı ayına göre…

Dış ticaret endeksleri -İhracat birim değer endeksi, Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4, ithalat birim değer endeksi yüzde 6,5 azaldı

İhracat birim değer endeksi, bu yılın Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4, ithalat birim değer endeksi ise yüzde 6,5 azaldı.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına ilişkin Dış Ticaret Endeksleri verilerini açıkladı.
     Geçici dış ticaret verilerinden hesaplanan 2003=100 temel yıllı dış ticaret endekslerine göre, Ağustos ayında ihracat birim değer endeksi 2011'in aynı ayına göre yüzde 6,4, ithalat birim değer endeksi de yüzde 6,5 azaldı.
     Söz konusu ayda ihracat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre tarım ve ormancılıkta yüzde 0,3, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 5,8 artarken, balıkçılıkta yüzde 10,9, imalat sanayisinde ise yüzde 6,8 geriledi.
     İthalat birim değer endeksi, geçen yılın aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 1,9 artarken, tarım ve ormancılıkta yüzde 24,6, imalat sanayinde yüzde 7 düştü.
    
     -Miktar Endeksleri-
    
     Bu yılın Ağustos ayında ihracat miktar endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 22,3, ithalat miktar endeksi yüzde 1,8 arttı.
     Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, Ağustos ayında orijinal seride olduğu gibi ihracat miktar endeksi 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 22,3, ithalat miktar endeksi de yüzde 4,1 artış gösterdi.
     Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise Ağustos ayında bir önceki aya göre, ihracat miktar endeksi yüzde 8,7 artarken, ithalat miktar endeksi yüzde 2 azaldı.
     İhracat miktar endeksi ana sektörler itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre, tarım ve ormancılıkta yüzde 16,1, balıkçılıkta yüzde 2,1, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 7,6 azalırken, imalat sanayinde yüzde 24,5 arttı.
     İthalat miktar endeksi ana sektörler itibariyle, aynı dönemde tarım ve ormancılıkta yüzde 5,5, imalat sanayinde yüzde 3 azalırken, madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 24,9 artış kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir