"Dış Ticaret Bilgilendirme" semineri -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı…

  • Yazı boyutu
"Dış Ticaret Bilgilendirme" semineri
  -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı…

"Dış Ticaret Bilgilendirme" semineri -Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yazıcı: -"Hedefimiz, dünya mal ticaretindeki payımızı 2015 yılında yüzde 1'e ve ihracatımızı 170 milyar dolara çıkarmak"

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Yazıcı, 2015'te Türkiye'nin dünya mal ticaretindeki payını yüzde 1'e ve ihracatını 170 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Dış Ticaret Bilgilendirme" seminerinde konuşan Yazıcı, 105 ülkedeki 154 merkeze 237 bakanlık personelinin atandığını belirterek, Türkiye'nin ekonomik ve ticari alanda dünyada lider ülkeler arasında yer almasına öncülük etmeyi amaçladıklarını anlattı.
     Yazıcı, ülke ekonomisinin gelişimine ve sosyal refahına katkı sağlanması amacıyla dış ticaret ve yatırımlara ilişkin politika geliştirdiklerini ifade ederek, orta ve uzun dönemde stratejik hedeflerinin Türkiye'nin dünya mal ticaretindeki payını artırmak olduğunu, 2023'te dünya ticaretinden Türkiye'nin aldığı payın artırılması ve ihracatın 500 milyar dolara çıkarılmasının kendileri için önemli olduğunu vurguladı.
     "Hedefimiz, dünya mal ticaretindeki payımızı, 2015 yılında yüzde 1'e ve ihracatımızı 170 milyar dolara çıkarmak" diyen Yazıcı, 2023 yılında Türkiye'nin dünya ticaretindeki payını yüzde 1,5'a, ihracatını 500 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini kaydetti.
     İhracat, üretim, yatırım ve istihdamı etkileyen politikaların birbirini destekleyecek şekilde etkileşimli kullanımının önemli olduğuna işaret eden Yazıcı, "İmalat sanayi ve hizmet üretim potansiyelinin ihracat odaklı değerlendirilmesi, sürdürülebilir ihracat artışı sağlanması, ihracatta katma değeri yüksek ve teknoloji yoğun sektörlere geçilmesi gerekiyor. Bunun için Başbakanlık genelgesi ile 'İhracata Dönük Üretim Stratejisi Değerlendirme Kurulu' kuruldu" diye konuştu.
    
     -Yatırım-teşvik politikaları-
    
     Yazıcı, yatırım-teşvik politikalarını ülke ihtiyaçları paralelinde değerlendirdiklerini ifade ederek, cari açığı azaltacak stratejik yatırımların teşvik edilmesini hedeflediklerini dile getirdi.
     Yazıcı, Türkiye'ye yeni teknoloji transferi sağlayacak, istihdam olanakları ve rekabet gücünü artıracak, ithalata bağımlılığı ve cari açığı azaltacak stratejik yatırımların teşvik edilmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 368 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir