Dış ticaret açığı gerilemeye devam ediyor -Odeabank Ekonomik Araştırmalar&Strateji Bülteni:…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı gerilemeye devam ediyor
  -Odeabank Ekonomik Araştırmalar&Strateji Bülteni:…

Dış ticaret açığı gerilemeye devam ediyor -Odeabank Ekonomik Araştırmalar&Strateji Bülteni: -"Cari işlemler açığının 1,4 milyar dolar ile yaklaşık üç yılın en düşük seviyesinde gerçekleşeceğini ve 12 aylık cari açığın da temmuzdaki 61,4 milyar dolardan 58,8 milyar dolara ineceğini tahmin ediyoruz"

Odeabank Ekonomik Araştırmalar & Strateji Bülteni'nde cari işlemler açığının 1,4 milyar dolar ile yaklaşık üç yılın en düşük seviyesinde gerçekleşeceğini ve 12 aylık cari açığın temmuzdaki 61,4 milyar dolardan 58,8 milyar dolara ineceğini tahmininde bulunuldu.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayına ilişkin dış ticaret verilerinin değerlendirildiği bültende, "Ağustos'ta dış ticaret açığı 8 milyar dolarlık beklentilerin oldukça altında 5,9 milyar dolara geriledi" denildi.
     İhracatın yıllık bazda yüzde 14,5 artışla 12,9 milyar dolar ile beklentileri 1,5 milyar dolar civarında aştığı ayda, ithalatın yüzde 4,8 gerileyerek 18,7 milyar dolar ile beklentilerin altında kaldığı kaydedilen bültende şu değerlendirmelere yer verildi:
     "Beklentilerden oldukça iyi gelen ağustos ayı dış açık verilerinin ardından, cari işlemler açığının 1,4 milyar dolar ile yaklaşık üç yılın en düşük seviyesinde gerçekleşeceğini ve 12 aylık cari açığın da Temmuz'daki 61,4 milyar dolardan 58,8 milyar dolara ineceğini tahmin ediyoruz"
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir