Dış ticaret açığı gerilemeye devam ediyor... -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı gerilemeye devam ediyor...
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

Dış ticaret açığı gerilemeye devam ediyor... -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Açıklanan verilere göre Türkiye'nin dış ticaret açığında nisan ayından bu yana görülen düşüş eğilimi bu ay da devam ediyor"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, açıklanan verilerin Türkiye'nin dış ticaret açığında nisan ayından bu yana görülen düşüş eğiliminin bu ay da devam ettiğini gösterdiğini söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Candır, ağustos ayında dış ticaret açığının piyasa beklentisinde oldukça olumlu bir şekilde gerçekleştiğini belirterek, "Türkiye'nin avro bölgesi krizi sırasında ihracatta alternatif piyasalar bulma çabalarının etkisi ile dış ticaret açığında daralma trendinin etkin kalmasının devam ettiğini gördüğümüz bu durumda, Türkiye'nin ağustosta yüzde 868 artışla 2,35 milyar dolar olan altın ihracatının önemli rol oynadığını görmekteyiz" dedi.
     Türkiye'nin ekonomisindeki büyüme sinyallerinden biri olarak algılanabilecek dış ticaret verisinin piyasalara ilk kademede etkisinin sınırlı olduğunu ifade eden Candır, önümüzdeki ay açıklanacak Türkiye'nin cari açığında olumlu etkilerin gözlemlenebileceğini, dış ticaret verisinin etkilerinin bu aşamada orta vadeli olarak algılanması gerektiğini belirtti.
     Candır, İMKB 100 endeksinde bu sabah itibari ile görülen sınırlı satış baskısının, yurt dışı etkenleri takiben 66.500-66.700 bandında tutunma görülememesi durumunda 66.100 seviyelerine çekilmeler gösterebileceğini fakat bu seviyelerin alımların tekrar artabileceği noktalar olarak algılanabileceğini belirtti.
    
    
    

Bu haberi 107 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir