Dış ticaret açığı geriledi -TEB Ekonomisti Emre Tekmen: -"Cari açıktaki daralma eğilimi devam…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı geriledi
  -TEB Ekonomisti Emre Tekmen:
  -"Cari açıktaki daralma eğilimi devam…

Dış ticaret açığı geriledi -TEB Ekonomisti Emre Tekmen: -"Cari açıktaki daralma eğilimi devam edecek. Ancak hala yüksek seviyesini koruyor. Orta vadeli baktığımızda düzeltme eğiliminin sürmesini bekliyoruz"

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Ekonomisti Emre Tekmen, cari açıktaki daralma eğiliminin devam edeceğini, ancak hala cari açığın yüksek seviyesini koruduğunu belirtti.
     Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan temmuz ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Tekmen, aktivitedeki yavaşlamanın ekonomideki dengelemenin sürdüğüne işaret ettiğini belirterek, "Altın ihracatı yine yüksek, ama altın ithalatına bağlı olarak 1,9 milyar dolarlık altın ithal edilmiş ve bu ihraç edildi. Temelde de bu altın İran'a satılmış. Aslında görünümde pek bir değişiklik yok. Cari açıktaki daralma eğilimi devam edecek. Ancak hala yüksek seviyesini koruyor" dedi.
     Cari açığın yıl sonunda milli gelirin yüzde 7,5'i olacağını tahmin ettiklerini söyleyen Tekmen, 2012 yılının kalan aylarında petrol fiyatlarında bir artış yaşanması durumunda Türkiye'nin yüksek bir dış finansman gereği olmasının yanında, gelişmiş ülke merkez bankalarının gevşek politikaları ve yeni tahvil alımları ile artan globallik sayesinde artan yüksek dış finansmanın problem yaşatmayacağını ifade ederek şunları söyledi:
     "Yüksek dış finansman gereği en nihayetinde piyasalarda bir dalgalanma olduğu zamanda finansman ihtiyacımızın yüksek olması sebebiyle etkileneceğiz. Orta vadeli baktığımızda bu düzeltme eğiliminin sürmesini bekliyoruz".
    
    
    

Bu haberi 220 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir