Dış ticaret açığı geriledi -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Dış ticaret açığının…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı geriledi
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:
  -"Dış ticaret açığının…

Dış ticaret açığı geriledi -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Dış ticaret açığının yüzde 14,3'e gerilemesi sonrası Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kazancına bağlı olarak dolar/TL paritesinde satışların etkili olduğunu söyleyebiliriz"

İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu, "Dış ticaret açığının yüzde 14,3'e gerilemesi sonrası Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kazancına bağlı olarak dolar/TL paritesinde satışların etkili olduğunu söyleyebiliriz" dedi.
     Dış ticaret istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulunan Batu, geçtiğimiz aylarda Merkez Bankası'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'da sürdürülebilir artış sağlanabilmesi için Dolar/TL'de 1,8575 ve 1,8775 aralığında istisnai gün uygulamalarına ağırlık verdiğini ve aynı zamanda açık piyasa işlemleriyle kurun 1,900 dolaylarına ulaşmasını istemediğini belirterek, "Burada başlıca etmenin ihracatı artırma hedefi gereğince aşırı değerli TL'nin ihracatımızda olası bir azalışa neden olamaması çabası olduğunu söyleyebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.
     Yurt dışı piyasalarda Bernanke'nin bugün gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısında yeni bir parasal genişlemeye gitmeyebileceği yönündeki beklentilerin de etkisiyle doların değer kazandığını belirten Batu, şunları kaydetti:
     "Bu bağlamda dolar/TL'de son günlerde 1,8300 dolaylarına varan yükselişler ön planda olmuştu. Bugün sabah saatlerinde açıklanan dış ticaret açığının yüzde 14,3'e gerilemesi sonrası Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kazancına bağlı olarak dolar/TL paritesinde satışların etkili olduğunu söyleyebiliriz. Orta vadede yatay bir trend içerisinde hareket eden paritede olası satışların devam etmesi halinde 1,8000 ve 1,7875 önemli destek seviyeleri olarak son aylarda ön plana çıkmaktadır."
    
    
    

Bu haberi 125 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir