Dış ticaret açığı geriledi -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Altınsaç: -"Altın hariç…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı geriledi
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Altınsaç:
  -"Altın hariç…

Dış ticaret açığı geriledi -Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Altınsaç: -"Altın hariç baktığımızda hem ihracat hem de ithalat performansı zayıflamaya devam ediyor"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Altınsaç, altın hariç rakamlara baktığımızda hem ihracat hem de ithalat performansının zayıflamaya devam ettiğini söyledi
     Dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, temmuz ayında dış ticaret açığının 7,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini beklentinin ise 7,7 milyar dolar olduğunu belirterek, yıllık dış ticaret açığının 93,3 milyar dolara gerilediğini ifade etti.
     Turizm gelirlerinde hesaplarının üzerinde olumlu bir performans gerçekleşirse, daha iyi bir cari açıkla da karşılaşılabileceğini belirten Altınsaç, şunları kaydetti:
     "Yıllık açık da 61,5 milyar dolara düşecek. Rakamların detaylarına baktığımızda hem altın ihracatının hem de altın ithalatının yüksek meblağda devam ettiğini görüyoruz. Altın hariç baktığımızda hem ihracat performansı hem de ithalat performansı zayıflamaya devam ediyor."
     TÜİK verilerine göre, bu yılın temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 8,5 artarak 12 milyar 866 milyon dolar, ithalat yüzde 1,5 azalarak 20 milyar 755 milyon dolar olarak gerçekleşti.
     Dış ticaret açığı bu dönemde 9 milyar 201 milyon dolardan, 7 milyar 889 milyon dolara geriledi.
    
    
    

Bu haberi 166 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir