Dış ticaret açığı geriledi -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Önümüzdeki dönemde dış…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı geriledi
  -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan:
  -"Önümüzdeki dönemde dış…

Dış ticaret açığı geriledi -Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Önümüzdeki dönemde dış açığın gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 7,4'e gerileyeceğini düşünüyoruz"

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, önümüzdeki dönemde dış açığın gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 7,4'e gerileyeceğini söyledi.
     Temmuz ayı dış ticaret istatistiklerini değerlendiren Karaaslan, "Aylık cari açık Temmuz ayında 7,9 milyar dolar seviyesine ulaşarak, bizim en iyi tahminle 6,8 milyar dolar ve piyasanın 7,7 milyar dolar olan beklentisinin üzerinde kaldı. Temmuz ayında bir önceki yıla oranla ticaret açığında yüzde 14,3 oranında bir azalış kaydedildi. Haziran ayında 12 aylık ticaret açığı 94,6 milyar dolardan Temmuz ayında 93,3 milyar dolara geriledi" dedi.
     Verilerdeki sapma oranlarına da değinen Karaaslan, "İran'a yapılan altın ihracatı nedeniyle, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerdeki sapmanın de etkisiyle geçmiş aylara kıyasla Temmuz ayı ticaret dengesine dair tahminde bulunmak son derece güçtü. Temmuz ayında 12,9 milyar dolara ulaşan ihracat, TİM'in açıkladığı verilerden 2 milyar daha yüksek bir seviyeyi gördü ve bu yılın en yüksek sapmasını kaydetti. İthalat tarafındaysa, Temmuz ayı ithalatı geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1,5 oranında azalarak 20,8 milyar dolara seviyesine geriledi" ifadelerini kullandı.
     Karaaslan, şu görüşleri paylaştı:
     "Toplamda ticaret dengesindeki azalış devam ediyor. Biz yıl sonuna kadar, önümüzdeki dönem içerisinde 4. çeyreğin sonunda ticari dengede azalış bekliyoruz. Dış açık için ise önümüzdeki dönem için tahminimiz gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının 2011'deki yüzde 10 seviyesinden yüzde 7,4'e gerileyeceği" dedi.
     İthalat tarafındaki veriler iç tüketimin zayıflama eğilimini gösterdiğini belirten Karaaslan, "Sermaye ithali yıllık bazda yüzde 9,2 oranında düşerken, tüketim mamulleri ithalatı yüzde 10,18 oranında geriledi. 12 aylık bazda, enerji dengesi, enerji fiyatlarındaki düşüşünde etkisiyle, 51,4 milyar dolardan 51 milyar dolara geriledi. Öte yandan bu iç talepteki azalışın da bir göstergesi olarak görülebilir" dedi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir