Dış ticaret açığı geriledi -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Dış ticaret verileri…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı geriledi
  -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici:
  -"Dış ticaret verileri…

Dış ticaret açığı geriledi -Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici: -"Dış ticaret verileri cari açıktaki azalışı yavaşlatacağı için biraz endişe verici"

Ata Yatırım Kıdemli Ekonomisti Özlem Derici, dış ticaret verilerinin cari açıktaki azalışı yavaşlatacağı için biraz endişe verici olduğunu söyledi.
     Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan temmuz ayı dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Derici, ihracatın yılın ikinci yarısında düşmesini beklediklerini belirterek, açıklanan rakamların cari açıktaki azalışı yavaşlatacağı için biraz endişe verici olduğunu, bundan sonraki süreçte ihracat ne derece zayıflatacak onu takip edeceklerini kaydetti.
     Mevsimsellikten arındırılmış rakamların zayıfladığına da işaret eden Derici, ihracatın ithalatı karşılama oranında gerileme olduğunu belirtti.
     Petrol fiyatlarının yüksek seyretmeye devam etmesi durumunda ihracattaki negatif büyüme oranlarının da azalmaya devam edeceğini kaydeden Derici, dış ticaret açığının da yılbaşından beri devam eden hızlı gerileme bir miktar yavaşlıyor olacağı ifade etti.
     İhracattaki çeşitlenmenin de devam ettiğine değinen Derici, şu değerlendirmede bulundu:
     "İhracatın Avrupa Birliği'ndeki payı da yüzde 34'lere gerilemiş durumda. Bu yine de yüksek bir pay. Yılın ilk yarısındaki performansı ikinci yarıda görmeyeceğiz. Ona hazırlıklı olmamız gerekiyor."
     TÜİK verilerine göre bu yılın Temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 8,5 artarak 12 milyar 866 milyon dolar, ithalat yüzde 1,5 azalarak 20 milyar 755 milyon dolar olarak gerçekleşti.
     Dış ticaret açığı bu dönemde 9 milyar 201 milyon dolardan, 7 milyar 889 milyon dolara geriledi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir