Dış ticaret açığı geriledi -ABank Başekonomisti Serdar Şenol: -"Dış ticaret tarafındaki daralma…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı geriledi
  -ABank Başekonomisti Serdar Şenol:
  -"Dış ticaret tarafındaki daralma…

Dış ticaret açığı geriledi -ABank Başekonomisti Serdar Şenol: -"Dış ticaret tarafındaki daralma eğilimi ivme kaybediyor ama bence hala güçlü"

ABank Başekonomisti Serdar Şenol, temmuz ayı dış ticaret istatistiklerine ilişkin olarak, "Dış ticaret tarafındaki daralma eğilimi ivme kaybediyor ama bence hala güçlü" dedi.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2012 Temmuz ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerini AA muhabirine değerlendiren Şenol, "Benim beklentim 8,1 milyar dolar gibi bir dış ticareti açığıydı, 7,9 milyar dolar geldi. Dış ticaret tarafındaki daralma eğilimi ivme kaybediyor ama hala bence oldukça güçlü. Yıl sonu için açık beklentisi 89 milyar dolar seviyesinde" diye konuştu.
     Veriyi olumlu algıladığını ifade eden Şenol, "İthalat tarafında ekstra bir hareket çok fazla yok. O taraf zayıf seyrediyordu zaten, hala zayıf seyrediyor. Belirgin bir düzelme yok. İhracat güç kaybediyor. Muhtemelen önümüzdeki 1-2 ay da, ağustos ayında da en azından, böyle biraz zayıf seyredecek. İhracatta geçen ay artış 16,8'di, bu ay 8,5. Bir önceki ay da yüzde 20'ydi. Bahsettiğim sınırlanma o" değerlendirmesinde bulundu.
     Dış ticaretin büyümeye olumlu etkisi devam ederken genel anlamda total döviz gelirinin bu anlamda biraz zayıf gittiğini belirten Şenol, yıl sonu için hedeflenen 150 milyar dolar ihracat rakamını bulmakta bir sorun olmayacağını, dış ticaret tarafındaki dengelenmenin de ekonomiyi destekleyen ve yabancı yatırımcı açısından olumlu bir faktör olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir