Dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde geldi -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde geldi
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır:…

Dış ticaret açığı beklentilerin üzerinde geldi -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"Türkiye'nin dış ticaret dengesindeki toparlanmanın eylül ayı verisi ile duraklamaya başladığının düşünülmesi için henüz erken"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, Türkiye'nin dış ticaret dengesindeki toparlanmanın eylül ayı verisi ile duraklamaya başladığının düşünülmesi için henüz erken olduğunu belirtti.
     Eylül ayı dış ticaret verilerini AA'ya değerlendiren Candır, bugün açıklanan dış ticaret açığı verisinin beklentilerin üstünde geldiğini belirterek, "Ocak-Eylül döneminde toplam 63,477 milyar dolara tırmanan Türkiye'nin dış ticaret açığında ihracatta bir önceki dönemdeki 13 milyar dolara kıyasla 12,87 milyar dolara çekilmenin ve ithalat tarafında ise bir önceki dönemin 18,74 milyar dolar rakamına kıyasla 1 milyar dolar artışla 19,8 milyar dolar rakamına yükselişin etkili olduğunu görmekteyiz" dedi.
     Avrupa Birliği'nin ihracattaki payının Avro Bölgesi'ndeki ekonomik sıkıntıların etkisi ile yüzde 39,2'ye düştüğüne dikkati çeken Candır, şunları kaydetti:
     "2011 yılı eylül ayında AB'nin ihracatımızdaki payı yüzde 44,6 seviyesindeydi. Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ülke, bir önceki aydaki duruma paralel olarak Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olurken, bu ülkeye Eylül'de yapılan ihracatın yüzde 452,3 artış gösterdiğini görmekteyiz. BAE'ye yapılan 1,394 milyar dolar ihracatın 1,144 milyar doları altın üzerinden gerçekleşirken, bu şekilde İran'ın altın ihracatı alanında BAE'ye ikinci ayında da geçildiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz ay 5,9 milyar dolar açık veren Türkiye'nin dış ticaret dengesindeki toparlanmanın bu veri ile duraklamaya başladığının düşünülmesi için henüz erken olduğunu düşündüğümüz bu durumun, iç piyasalar tarafından da benzeri şekilde algılandığını ve gün başındaki yükseliş hareketinin kademeli olarak devam ettiği görmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 103 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir